-
Jak przestać myśleć i zacząć pisać?
Chcesz zostać pisarzem? Moje gratulacje! Zapewne przekopujesz teraz Internet w poszukiwaniu porad, kwestionariuszy bohaterów, zapoznajesz się z milionami sposobów na dobre rozegranie akcji, a twoja lista błędów, które popełnia początkujący pisarz dawno zwisa przez okno, bo w pokoju brakuje już na nią miejsca. Powiedzieć ci coś? Zostaw to. Jak ma powstać dzieło twojego życia, skoro zamiast skupić się na pisaniu, próbujesz nauczyć się, jak pisać? Co z tego, że będziesz tworzył swoich bohaterów tak skrzętnie, że braknie ci słów opisujących ich charakter, skoro później i tak wymkną ci się spod kontroli? Ja mam ten błąd już za sobą. Przypisywałam po dziesięć cech charakteru do jednego bohatera, wypisywałam na kartkach epopeje…
-
Ocalić życie bezbronnym.
Urodziła dziecko z zespołem Downa. Zmierzyła się z trudem wychowania dziecka niepełnosprawnego, a jednak walczy o całkowity zakaz wykonywania aborcji w naszym kraju. Wzburza cały sejm, ale również i całe społeczeństwo. Kaja Godek stała się rozpoznawalna w 2012 roku po wystąpieniu w programie Tomasza Lisa w TVP2, w którym brała udział w dyskusji na temat aborcji. W programie chciała przede wszystkim, przełamać schemat w myśleniu o rodzicach niepełnosprawnych dzieci – jakoby marzyli oni o tym, by swoje dzieci zabijać, że żałują ich i woleliby skrócić ich cierpienia. Dlaczego Kaja Godek zdecydowała się tak aktywnie walczyć o zakaz aborcji? Nie musimy się domyślać, sama wiele razy przyznawała, że wynika to z…
-
Życzenia Wielkanocne
W sytuacji gdy Wielkanoc spędzamy w domu,pełni niepokoju co przyniesie jutro,pozostaje nam życzyć zdrowia, które teraz doceniamy najbardzieji nadziei, że przeżyjemy i wyjdziemy z tego doświadczenia mądrzejsi.Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.radosnego, wiosennego nastroju,serdecznych spotkań w gronie rodziny. Wesołego „Alleluja”!
-
Piękno FKA twigs – recenzja „MAGDALENE”
Mimo iż krążek ma już pół roku, to mogę powiedzieć tylko tyle – wow! Nigdy nie słyszałam tak cudownego albumu. To wszystko dzięki FKA twigs i jej zachwycającej MAGDALENE. Dlaczego sięgnęłam po coś, co już jest zrecenzowane dawno temu? Za piękno jakie usłyszałam. Mimo iż o albumie wiedziałam od grudnia (wtedy zaczęłam swoją przygodę z piosenkarką) to uznałam, że MAGDALENEjest niecodziennym krążkiem. Dodatkowo,poruszyła mnie historia wokalistki. Po wydaniu swojego pierwszego albumu LP1 z 2014 roku w życiu wokalistki wiele się działo. Zerwała zaręczyny ze swoim chłopakiem oraz wygrała walkę z chorobą nowotworową. Ale powróciła na rynek muzyczny na nowo, mimo tych wszystkich przeżyć. Krążek jest osobisty, przepełniony bagażem doświadczeń kobiety.…
-
Czy pandemia koronawirusa okaże się katastrofą dla sfery kultury?
Mało mówi się o skutkach pandemii wirusa w sferze kultury. Każdy z nas w mniejszym, bądź większym stopniu próbuje odizolować się od reszty społeczeństwa i pozostać w bezpiecznym domowym zaciszu. Większość europejskich krajów, w tym Polska, zdecydowało się na zawiesić działalność kin, teatrów i filharmonii na wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. O ile namiastką wizyt w kinie może okazać się domowy maraton seriali na Netflixie, tak zastąpienie teatru, czy opery sprawia znacznie większy problem. Na przeciw spragnionym kultury w dzisiejszych czasach wychodzą wirtualne spacery po muzeach. Zwiedzanie muzeów online za darmo to świetna opcja , która pozwala na choć chwilowe przeniesienie się w świat sztuki. Muzeum Powstania Warszawskiego oprócz…
-
W zakazanych czasach
W przeciągu ostatnich kilku miesięcy niewątpliwie wiele zmieniło się w życiu każdego z nas. Z powodu pojawienia się wirusa COVID-19 ucierpiały prawie wszystkie gałęzie gospodarki, ekonomii, ale również kultura i turystyka. Możemy doszukiwać się plusów w tych okolicznościach, takich jak pozytywny wpływ na poprawę stanu powietrza. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono globalne restrykcje obejmujące transport i ograniczenie produkcji przemysłowej, co powoduje spadek emisji CO2. Nie oznacza to jednak, że Ziemia ostatecznie nie ucierpi z powodu nieuchronnej zapaści gospodarczej. Sytuacja w globalnej gospodarce jest naprawdę niezwykła. Wygląda to tak, jakby w ciągu kilku dni nagle zniknęła spora część Chin, które są drugą największą gospodarką świata. Zniknęła wraz ze swoim potencjałem…
-
Lepsza siostra „Riverdale” – recenzja „Katy Keene”
Po informacji, że Josie McCoy już nie pojawi się w kolejnych odcinkach Riverdale (wyjątkiem był 1 odcinek 4 sezonu poświęcony zmarłem Lukowi Perremu) byłam poirytowana. Jednak po kilku dniach dostałam odpowiedź na pytanie – dlaczego? Jej postać miała się pojawić w spin-offie serialu – Katy Keene. Zafascynowana czekałam rok na premierę serialu. Z kolejnymi miesiącami zapowiadał się świetnie. Tytułową rolę w serialu zagrała Lucy Hale znana z Pretty Little Liars. W tym roku doczekałam się premiery. Co prawda tłumaczenie serialu było z opóźnieniem, ale uważam, że było warto czekać. Katy Keene opowiada losy przyjaciół z Nowego Jorku, którzy chcą spełniać swoje marzenia. Do znajomych Katy oprócz wspomnianej Josie należą Jorge…
-
Recenzja kanału „my MAJEWSCY”
„my MAJEWSCY” to kanał na platformie YouTube prowadzony przez małżeństwo, Maritę Surmę-Majewską znaną pod pseudonimem Deynn oraz Daniela Majewskiego. Deynn to polska blogerka i influencerka. Na Instagramie ma ponad 1,5mln fanów. Interesuje się głównie sportem i wizażem, co widoczne jest na jej mediach społecznościowych. Współpracuje z firmą Skin79, z którą stworzyła własną markę kosmetyków „Deynn Beauty”. Marita jest twarzą Gym Glamour, znanej marki sportowej, dzięki której wypuściła swoją kolekcję sportowych ubrań. Daniel jest trenerem personalnym, oferuje plany treningowe i dietetyczne na stronie House of Pump oraz menadżerem Marity. Oboje współpracują z markami SFD i Allnutrition – są to sklepy z odżywkami i produktami niskokalorycznymi. Daniel i Deynn są autorami książki…
-
Legenda muzyki, czyli rozmowa z perkusistą zespołu „Dżem” – Michałem „Gier” Giercuszkiewiczem.
W jaki sposób zrodziła się ta pasja do muzyki? Kiedy Pan ją odkrył? Ojoj, bardzo wcześnie. Podstawowa szkoła. Zespół „Breakout”. Jeszcze w Polsce nie było innych zespołów. Mój wujcio wykładał w Wyższej Szkole Muzycznej, a ja mieszkałem blok w blok z muzyczną, a w domu się grało. I ojciec grał, i był fortepian. I potem przestałem grać jak mi zaczęli wciskać na siłę książki. Wtedy to ja wolałem w piłkę grać. A potem pod koniec podstawowej szkoły to już graliśmy. Już na podwórku, jakieś gitary. I tak to się wszystko zaczęło. Potem miałem kolegów, bo w tym bloku moim to mieszkali prawie sami muzycy. I do tej szkoły muzycznej, to…