• Archiwum

    „Ladies First” – czyli opowieść o łucznictwie i realiach indyjskich kobiet (recenzja)

    Film ten obejrzałam już kilka miesięcy temu, jednak jakoś nie było czasu, aby usiąść i zrecenzować. Dzisiaj z powodu przeziębienia, które trzyma mnie w łóżku, postanowiłam wykorzystać czas i coś napisać.  Tak więc przybywam z tekstem na temat filmu dokumentalnego „Ladies First” z 2018 roku opisującego życie Deepiki Kumari — indyjskiej łuczniczki, dwukrotnej uczestniczki igrzysk olimpijskich oraz trzykrotnej indywidualnej mistrzyni świata w łucznictwie klasycznym. Deepika urodziła się w indyjskiej wiosce Ratu— miejscu, w którym życie kobiet ogranicza się do prac domowych, oraz zajmowania się dziećmi. Dziewczyny zazwyczaj wychodzą tam za mąż, zanim jeszcze skończą osiemnaście lat, odcinając się jednocześnie od jakichkolwiek, innych niż gotowanie czy przewijanie niemowląt perspektyw. Kumari w…

  • Archiwum

    Korpiklaani – Kulkija (2018)

    Korpiklaani to fiński zespół folk-metalowy założony w 2003 roku w Lahti. Spora większość tekstów jest w języku fińskim, a sama nazwa grupy oznacza „leśny klan”.  Ich muzyka kładzie szczególny nacisk na klimat poprzez szamańsko-pogańskie akcenty wkomponowane w ciężko brzmiące utwory. Niejednokrotnie koncertowali w Polsce. „Kulkija” to ich dziesiąty album studyjny wydany 7 września 2018r. przez wytwórnię Nuclear Blast, jest więc świeżutki i aż prosi się, aby o nim napisać. Weźmy pod lupę tę płytę i zobaczmy, co w lesie piszczy. Poprzedni album Korpiklaani – „Noita” (2015) został entuzjastycznie przyjęty przez fanów. Sama zakochałam się w nim od pierwszego usłyszenia i nie spodziewałam się, że „Kulkija” będzie tak samo udanym dziełem.…

  • Archiwum

    „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”

    18 września 2018 r. Polskie Radio Rzeszów opublikowało wywiad z uczennicami Kopernika – Magdaleną Bednarczyk, Wiktorią Babiarz i Justyną Ostafińską, które w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1928-2018. Pokolenia Niepodległej” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej  otrzymały II miejsce w kategorii film dokumentalny.   Wyróżnione uczennice, za film o gen. bryg. Wacławie Sceavoli-Wieczorkiewiczu w listopadzie udadzą się do Warszawy na uroczystą galę wręczenia nagród, którą poprzedzą trzydniowe warsztaty filmowe. Nad przebiegiem konkursu opiekę merytoryczną sprawował prof. Jakub Duda. Link do wywiadu przeprowadzonego przez Polskie Radio Rzeszów:  https://www.radio.rzeszow.pl/audycje/15423/laureatki-ogolnopolskiego-konkursu-o-swoim-zwycieskim-filmie     

  • Archiwum

    „Mroczne umysły” – recenzja

    Nie jestem fanką science fiction, ale bardzo zaciekawił mnie tytuł,,Mroczne umysły”, więc zdecydowałam się na obejrzenie właśnie tego filmu. Film reżyserii Jenifer Yuh opowiada o dzieciach, które nagle zapadają na nieznaną chorobę. Większość z nich umiera, a grono ocalałych posiada tajemnicze moce – od telekinezy po kontrolę umysłu. Wszystkie dzieci zostają zamknięte w obozach pod nadzorem rządu, gdzie przechodzą specjalne badania kwalifikacyjne. Ci, którzy uznawani są za najniebezpieczniejszych, od razu zostają usuwani. Tylko nielicznym udaje się uciec. Mimo, że film jest typowym dreszczowcem, pociąga za sobą wątek przyjaźni i miłości. To właśnie przez to bardzo mi się podoba. Zaskoczyły mnie także efekty specjalne. Realistyczne, nieprzesadzone i świetnie zgrywające się z…

  • Archiwum

    „Zakonnica” – recenzja

    W dzisiejszej recenzji pod lupę wezmę długo wyczekiwany przez fanów kina grozy oraz serii „Obecność” film pt. „Zakonnica” w reżyserii Corina Hardyego, do którego scenariusz napisał sam Gary Dauberman – człowiek, który pracował również przy tak świetnych filmach jak: „To” oraz obydwu częściach „Annabelle”. Premiera w Polsce odbyła się 7 września bieżącego roku. Cała fabuła filmu bardzo nawiązuje do poprzednich części. Na samym początku poznajemy główną bohaterkę – siostrę Irene, która wprawdzie nie złożyła jeszcze ślubów, ale widać w niej ogromny potencjał. Wraz z kolejnym dniem, jej życie obraca się o trzysta sześćdziesiąt stopni, gdy do bram jej klasztoru przybywa Ojciec Burke – moim zdaniem  przypomina Sherlocka Holmesa oraz faceta…

  • Archiwum

    Wszyscy zginęli – i co dalej?

    Najlepsze zajęcie w piątkowy wieczór, gdy pogoda i zdrowie nie dopisują? Oglądanie filmów. Jeszcze lepszym jest oglądanie filmów Marvela. Nikomu nie trzeba przedstawiać popularnej serii – tzw. Avengers. Bracia Russo wiosną tego roku zaszczycili nas nową częścią „Wojny bez granic”. Jest to wielka produkcja łącząca kilka innych, będąca obecnie najdroższym filmem Marvela, czemu nie ma co się dziwić przez natłok efektów specjalnych jak i wielkiego grona popularnych i cenionych w Hollywood aktorów np. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson i wiele, wiele innych. Czy to znaczy, że wydanie na film setek milionów dolarów to przepis na sukces?  Jak najbardziej. Losy świata znów leżą na włosku;…

  • Archiwum

    Wolność

    „Wolność kocham i rozumiem Wolności oddać nie umiem” W pewnym momencie swojego marnego, nieciekawego szkolnego życia przepełnionego hektolitrami potu i stresu zdajesz sobie sprawę, że twoje męki dobiegają właśnie końca. Po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy jesteś w stanie spojrzeć na te ciężkie, więzienne mury z dziką wręcz radością. Tak. Masz wakacje. Nareszcie  możesz poświęcić się temu, na co przez cały rok szkolny nie miałeś czasu. Dziewczyny zatem mogą pozwolić sobie  obejrzeć Riverdale bez obaw, że następnego dnia zaśpią na sprawdzian z historii renesansu. Chłopaki natomiast oddają się rozgrywce League of Legends nie przejmując się, iż nauczycielka z informatyki prosiła o przygotowanie prezentacji w PowerPoincie. O spaniu już nie będę…

  • Archiwum

    Wycieczka do Włoch

    DZIEŃ 1 Po całonocnej podróży, 15 czerwca w godzinach porannych wycieczka z Kopernika dojechała do Wenecji, gdzie uczniowie wraz z opiekunami spędzili cały dzień na zwiedzaniu miasta. Swoim pięknem zachwycały nie tylko weneckie kanały, ale również wąskie uliczki i bogactwo zabytków na placu św. Marka, który był głównym punktem tamtejszej wyprawy. Chętni zwiedzili bazylikę św. Marka, pałac Dożów, a także wsłuchali się w historię budynków Starej i Nowej Prokuracji.  LINK DZIEŃ 1: https://www.youtube.com/watch?v=L4_1sRcURXg&t=5s   DZIEŃ 2 Po w końcu przespanej nocy, wycieczkowicze, dzień drugi spędzili na całodniowym plażowaniu i odpoczynku u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Popołudniem wszyscy wybrali się na pobliskie molo, aby z niego obejrzeć piękny zachód słońca nad Rimini. LINK DZIEŃ 2: https://www.youtube.com/watch?v=Tw9msnBUK8U&t=1s  …

  • Archiwum

    A way out

    Josef Fares to reżyser, który stworzył takie filmy jak: „Policjanci”, „Balls” czy „Jalla! Jalla!”. Jeśli o nich nie słyszeliście, to wiedzcie, że ja też. Słyszałem natomiast, że w każdym obsadzał w głównej roli swojego brata, Faresa. Tak, Fares Fares. Postanowił jednak zmienić branżę i zaczął robić gry. Takie zmiany to często niewiadoma, ale jak widać w tym przypadku się opłaciło. W 2013 roku wyprodukował Brothers: Tales of two sons, a później założył własne Hazelight studios i wspólnie ze swoimi ludźmi oraz pieniędzmi od Electronic Arts stworzyli omawianą dzisiaj grę. „A way out” to liniowa gra akcji oparta na filmowej narracji podobnie jak np. gry studia Naughty Dog. Przyznam się, że…

  • Archiwum

    Amerykańsko – brytyjski sen

    Dzisiaj, w sobotę 19 maja 2018 r. o godzinie trzynastej czasu polskiego odbył się ślub Księcia Harry’ego i aktorki amerykańskiego pochodzenia – Meghan Markle. Ceremonia zaślubin miała miejsce w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Na ślub zaproszonych zostało ponad 2600 gości, wśród których znalazło się wiele gwiazd światowego formatu, takich jak: Victoria i David Beckham, Serena Williams, Amal i George Clooney, Oprah Winfrey czy James i Julia Corden. Meghan początkowo miała być prowadzona do ołtarza przez własnego ojca, lecz z powodu problemów zdrowotnych niestety nie mógł tego uczynić. Ostatecznie rolę tę przejął ojciec Harry’ego – Książe Karol. Panna młoda w tym wielkim dniu miała na sobie skromną, praktycznie…