• Archiwum,  Galeria

    Juwenalia

    „JAROSŁAWSKIE JUWENALIA PANS” to pierwsze po 5-letniej przerwie Juwenalia, organizowane przez Samorząd Studencki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji, w tym z koncertów, festiwalu kolorów oraz piana party. Dodatkowo, na uczestników czekają pokazy sprzętu militarnego, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie. Jednak przed tym nastąpiło oficjalne otwarcie rozpoczęte korowodem studentów przechodzących przez jarosławskie ulice, a następnie przekazanie klucza. Burmistrz miasta, Marcin Nazarewicz wręczył go w ręce samorządu studenckiego. W dalszej kolejności, przewodnicząca, Agnieszka Lisowska przedstawiła harmonogram rozpoczynającej się imprezy. Autorzy:Roksana Mazur i Gabriela Kubik z klasy 3a

  • Felieton

    Polskość w pigułce. Prawda o Polakach ukazana w Ranczu.

    “Ranczo” to serial komediowo-obyczajowy, który niedawno, a dokładnie 5marca obchodził 18 rocznicę premiery pierwszego odcinka. Mimo upływu lat serial nietraci na popularności. Produkcja przedstawia dzieje fikcyjnej wsi Wilkowyje po tym,gdy Amerykanka polskiego pochodzenia, Lucy Wilska, dostaje w spadku po prababcipiękny dworek. Zakupem jej posiadłości jest zainteresowany wójt gminy Wilkowyje,Paweł Kozioł, prowadzący zaciętą wojnę z proboszczem, który jest jego bratembliźniakiem. Lucy postanawia zostać na stałe w Polsce, co wywołuje gniew wójta, któryprzez następne odcinki będzie starał się skłonić ją do zmiany decyzji. Lucy zaczynanawiązywać dobre relacje z miejscowym artystą, który lubi zaglądać do kieliszka, czyliKusym i wspomnianym wcześniej proboszczem. Fabuła ukazuje dalsze losy bohaterów.Znakomity scenariusz nie był jedynym powodem ogromnego sukcesu…

  • Nasi Poeci

    Sztuka Wysoka Na Oko Około Metr Dwadzieścia.

    Wysoki Blondyn wkracza na scenę Równo za nim, siedem yorków Mieszkanie puste, gołe ściany Rogi obite świerkiem południa Za oknem Pałac Kultury Na nim napis „KLUTURA” Rudowłosy odpala fajkę (pustą) Jeden z yorków wychodzi Do lokalu wchodzi ZOWO Niski Brunet gasi fajke na stole Yorki znikają, na Pałacu Kultury wisi transparent “Nowy York” Średniej Wysokości Szatyn pada na podłogę ZOWO wygląda za okno Na Pałacu Kultury wisis napis “napis” Stefan batory, klasa ?b

  • Nasi Poeci

    Uraza

    Jakaż ja głupia jestem Potrafią zagiąć jednym tekstem Gdzie w tym sprawiedliwość- pytam Potem tylko oczy zamykam Nie myśl dłużej Już czas spać W snach tylko oni Skorupa już nie chroni Myśl, myśl goni Zaraz znowu zadzwoni Krzyk Syk I pstryk! Ty przed drzwiami Czekałam na to dniami Rani mnie, rani Jakby namalowani Ale cóż z tego? Moje skrzywdzone ego Hela

  • Felieton,  Publicystyka

    Vincent van Gogh- artysta

    Każdy z nas słyszał kiedyś o tym popularnym nazwisku, które dociera do każdego zakątka świata- van Gogh. Vincent jest inspiracją dla starszych oraz młodszych pokoleń, a jego obrazy są rozchwytywane na całej ziemi. Jest on twórcą wielu dzieł sztuki, które są docenianie przez krytyków, jak i przez prostych ludzi. Malarstwo van Gogha trafia do niezliczonej liczby osób, jednak mało z nas zna prawdziwą historię jego życia i prawdziwe źródła natchnienia motywujące go do tworzenia. Z tego powodu zgłębimy dziś ścieżki losu tego wspaniałego człowieka. Vincent van Gogh wychowywał się wśród pastora Theodorusa van Gogha i Anny Carbentus i piątką jego rodzeństwa: Anny, Theo, Wil, Lies i Cor. Nie był on…

  • Publicystyka

    Skarb jarosławskich podziemi

    W dzisiejszych czasach wielu z nas- młodych ludzi spędza swój wolny czas na zakupach czy wychodzeniu ze znajomymi do galerii. Jednak nie każdy z nas wie, że możemy wykorzystać go w inny sposób i spędzić razem ze znajomymi czy rodziną poznając historie, którą kryje Jarosław oraz jego podziemia.  W czwartek 5.10. całą klasa wybraliśmy się na wycieczkę do podziemi, gdzie zwiedziliśmy dwie trasy, które przedstawiają nasze miasto w XVI /XVII wieku.  Ponieważ Jarosław znajdował się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, które łączyły wschód z zachodem, rzeką San można było sprowadzać towary z Gdańska do Jarosławia. Bardzo popularne stały się wtedy jarmarki, które odbywały się każdego roku w sierpniu i trwają one…

  • Felieton

    Warsztaty dziennikarskie z podcasterem – Michałem Matusem

    Podcasty w ostatnich kilku latach przykuły wielkie zainteresowanie społeczne. Czym jest zatem podcast? Najprościej ujmując to audycja radiowa dostępna przez internet na żądanie, której można słuchać kiedy się chce i gdzie chce. Dzięki temu mogą urozmaicić codzienne czynności jak np. sprzątanie, trening czy dojazd do szkoły.  Dnia 9 października 2023 roku uczniowie mieli przyjemność poznać od zaplecza życie podcastera.  W naszej szkole odbyły się warsztaty dziennikarskie z Michałem Matusem — podcasterem, dziennikarzem radiowym, fotografem. Na swoim koncie ma II nagrodę Podcastu Roku 2021 w kategorii: „Profesjonaliści” oraz nominacje do ​​nagrody Grand Press 2021.  Wprowadził on młodych dziennikarzy do świata podcastu. Opowiedział o kulisach powstawania nagrań, pokazał sprzęt oraz odpowiedział na…

  • Felieton

    Dlaczego pojęcie ,,Antysystemowy” zostało zdegradowane przez popkulturę? 

    Dlaczego pojęcie „Antysystemowy” zostało zdegradowane przez popkulturę? Zacznijmy od genezy antysystemowości – skąd ono się wzięło? Kogo można nazwać „antysystemowcem”? Kiedy to pojęcie straciło sens i stało się „zagrywką systemu”? Większość osób, które by się spytało, z czym kojarzy im się to pojęcie, powiedziałoby, że z rapem, bądź ogólnie hip-hopem. Przykładem tutaj może być Tupac, który w wielu swoich numerach pokazywał swoje krytyczne podejście do systemu. „Brenda’s Got a Baby.” Utwór ten opowiada o młodej dziewczynie, która została matką w wieku nastoletnim i boryka się z ubóstwem oraz odrzuceniem społeczeństwa. Afroamerykanin wykorzystuje tę historię do pokazania bezsilności systemu wobec ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. „Changes.” Utwór ikoniczny,…

  • Publicystyka

    Wyszedłem po słońce. Sprawa Emila Barchańskiego.

    Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciwko władzy ludowej, niechaj będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie… – Józef Cyrankiewicz Jest 10 lutego 1982 roku. Trzy miesiące wcześniej został wprowadzony stan wojenny. Już w pierwszych dniach „towarzysz generał” miał na rękach krew dziewięciu zabitych i kilkudziesięciu rannych. Wprowadzono godzinę milicyjną. Kontrolowano przechodniów. Niektóre zawody zmilitaryzowano. W kraju zapanowała przemoc. Młodzi ludzie sprzeciwiali się takiej sytuacji. Chcieli walczyć o wolność. Tak jak ich autorytety czterdzieści lat wcześniej.  Żoliborz. Późne popołudnie. Słońce chowa się za horyzontem. Powietrze ma gorzki, metaliczny smak. Najbardziej zabiegani Warszawiacy jeszcze nie rozebrali choinek. Niebo wygląda jak nabazgrane kolorowymi flamastrami przez przedszkolaka. Przystanek…

  • Publicystyka

    Jayne Mansfield i Kościół Szatana

    Częścią bycia czarującą dziewczyną jest poniekąd naiwność i bezradność wobec opinii publicznej, zwłaszcza oczu mężczyzn. – Jayne Mansfield Jayne Mansfield była hollywoodzką gwiazdą filmową lat 50. XX wieku. Seksbomba mieszkająca w różowym pałacu z gromadką piesków Chihuahua. Czy aktorka była wysłanniczką szatana?  Urodzona w 1933 r w stanie Pensylwania. Jayne od zawsze marzyła o zostaniu gwiazdą kina. Jako nastolatka wzorowała się na Jean Harlow czy Hedy Lamarr. Mansfield uważana za różową lalę o blond włosach, tak naprawdę była niezwykle inteligentna i wykształcona. Umiała grać na skrzypcach, fortepianie, śpiewała. Mówiła w pięciu językach, ukończyła trzy uniwersytety. W wolnych chwilach czytała. Była aktywistką anty wietnamską, a jej IQ wynosiło 163.  Jak miała…