Martyna w Dubaju opowie o młodych z Podkarpacia

Poniżej przedstawiamy artykuł z Ekspresu Jarosławskiego, w którym opisane zostały sukcesy naukowe naszej uczennicy Martyny Łuszczek z klasy 3d.

Wciąż nie dowierzam, że tam polecę. Myślę, że naprawdę dotrze to do mnie dopiero wtedy, gdy będą na miejscu i będę miała już swoją prezentację – mówi Martyna Łuszczek, uczennica I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, która w marcu reprezentować będzie nasz region podczas wystawy EXPO w Dubaju.

O uczennicy klasy trzeciej „Kopernika” – Martynie Łuszczek pisaliśmy już kilkakrotnie. Regionalne media ostatnio zresztą regularnie donoszą o jej sukcesach. Martyna bierze (z bardzo dobrymi rezultatami!) udział w konkursach naukowych, międzynarodowych konferencjach, a ponadto bardzo aktywnie działa też społecznie. Ale wiadomość o tym, że będzie reprezentowała Podkarpacie podczas EXPO w Dubaju mile zaskoczyła chyba nawet ją samą. Podkarpacie będzie gospodarzem wystawy w polskim pawilonie, a jednym z punktów będzie konferencja dotycząca edukacji i nauki. Do udziału w tym wydarzeniu, za pośrednictwem ambasadora Podkarpacia na Expo Łukasza Bisa, zaprosił ją marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Zadaniem Martyny będzie przybliżenie instrumentów rozwoju naukowego, jakie mają do dyspozycji młodzi ludzie w naszym regionie. – Będę bazowała na własnych doświadczeniach i przede wszystkim pokażę, jak to wygląda z mojej perspektywy. Ale, na pewno, postaram się w swojej prezentacji poruszyć także inne aspekty – mówi uczennica I LO im. Mikołaja Kopernika.

O Martynie już słyszeliśmy

Martyna od początku edukacji w liceum dawała o sobie znać podczas różnych wydarzeń, które wykraczają daleko poza program szkolny. Już w 2020, jako pierwszoklasistka, została laureatką konkursu „WyMODELuj Swoje Marzenia”. I w nawiązaniu do nazwy tego konkursu, można śmiało powiedzieć, że wymodelowała te marzenia doskonale. W roku ubiegłym pisaliśmy o jej sukcesie w Festiwalu Naukowym E(x)plory czy udziale w Ogólnopolskim Projekcie Solve For Tomorrow. Brała także udział m.in. w programie Vital Voices „Jestem Liderką” i innych tego typu wydarzeniach. A całkiem niedawno znalazła się gronie 25 licealistek z całej Polski zakwalifikowanych do programu „Women in Tech”, zakończonego obozem edukacyjno-inspiracyjnym dla najlepszych studentek kierunków informatycznych i pokrewnych w Białce Tatrzańskiej. Jest też parlamentarzystką Parlamentu Młodych RP, posłanką na Sejm Dzieci i Młodzieży i koordynatorką stowarzyszenia Dla Polski. Sporo jak na jedną licealistkę.

Sukcesy Martyny są dowodem na to, że młodych ludzi, a przynajmniej cześć z nich, ciągnie do nauki. – Z roku na rok jest z tym coraz lepiej. Może w lokalnym środowisku tego jeszcze nie widać, ale w skali ogólnopolskiej jest wielu młodych ludzi, którzy odnoszą sukcesy na skalę globalną i są bezkonkurencyjni w tym, co robią. W naszym społeczeństwie funkcjonuje stereotyp, że młodzież jest bierna, że interesuje ją tylko komputer i smartfon. Pewnie jest w tym trochę prawdy, bo wychowujemy się w takich czasach. Czasach zdalnych kontaktów i czasach uziemienia w domach. Ja jednak twierdzę, że większości młodzi ludzie starają się sprostać tym wyzwaniom – mówi Martyna.

Chcę z liceum wynieść coś więcej

Początek naukowych zainteresowań Martyny to czas, w którym przewartościowała swoje priorytety. – Młodzież jest uczona, że do szkoły idzie się dla ocen. A ja w pewnym momencie dostrzegłam, że chcę z liceum wynieść coś więcej niż tylko ładne świadectwo. To spowodowało, że zaczęłam rozwijać swoje zainteresowania – opowiada. Zbiegło się to z pierwszą falą pandemii COVID-19 i przejściem szkół na zdalne nauczanie. – Zauważyłam, że mam więcej czasu, więc chciałam ten czas jakoś spożytkować. Zawsze lubiłam poszukiwać, a to był dobry okres, by to robić. Dojrzałam do pewnych rzeczy i zaczęłam zwracać uwagę na to, co mnie interesuje – wspomina uczennica „Kopernika”.

Jak podkreśla, wśród nauczycieli „Kopernika” są tacy, którzy ją w tym wszystkim wspierają. – Odpisują na wiadomości, czasem nawet w nocy. Jeśli osoba dorosła doradzi, to na pewno ma to znaczenie. Większości nauczycieli jestem ogromne wdzięczna. Staram się wywiązywać z wszystkich obowiązków ucznia. Bez wsparcia ze strony szkoły by się to pewnie nie udało – mówi Martyna Łuszczek.

Założyła start-up

Martyna ma dość jasno sprecyzowane plany na przyszłość. Ma swój wymarzony cel, ale na razie o nim głośno mówić nie chce. Plan na najbliższą przyszłość to ukończenie nauki w liceum. A niedawno ruszyła ze start-upem, czyli małym przedsiębiorstwem, które powstało w ramach programu Tech Minds PwC. Będzie się ono zajmowało stworzeniem aplikacji mobilnej, która zapewni wirtualne środowisko dla uczniów, studentów i pracowników naukowych. Bo w nowych technologiach, branży IT, automatyce Martyna jest naprawdę mocna, o czym świadczą jej wszystkie sukcesy. – Aktualnie jestem też w trakcie aplikacji na praktykę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – przyznaje.

Mimo tylu zajęć Martyna znajduje czas na rozrywkę i zajęcia charakterystyczne dla tak młodej osoby. – Istotna jest umiejętność planowania i ustalenia hierarchii. Jeżeli się wszystko odpowiednio ułoży, to jest czas na wszystko – twierdzi uczennica „Kopernika”. Teraz myśli już o wylocie do Dubaju, który nastąpi na początku marca. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich poleci wraz z ekipą reprezentującą województwo. Martyna chce jak najlepiej wykorzystać tę szansę.

Hubert LEWKOWICZ

FOT. Zbiory własne

 

 

Brak możliwości komentowania.