Jak wiele jest skarbów, o których nie mamy pojęcia, że je posiadamy. Nie inaczej jest w przypadku profesora, wspaniałego człowieka, ale przede wszystkim bohatera, jakim był obchodzący niedawno 125-te urodziny Mieczysław Gębarowicz. Urodził się w Jarosławiu, ale swoje życie spędził w ukochanym Lwowie. W 1941 roku objął stanowisko dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i to właśnie było jego przeznaczanie. Gębarowicz podczas II wojny światowej zorganizował i nadzorował bowiem transport najcenniejszych polskich dzieł ze Lwowa do Wrocławia, gdzie po wojnie otworzono Ossolineum. To jemu zawdzięczamy posiadanie rękopisów „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Potopu” i wielu innych narodowych skarbów.
Chcąc uhonorować tę wybitną postać, Rada Miasta Jarosławia ogłosiła rok 2018 Rokiem Mieczysława Gębarowicza.
Miesiące ważnych i interesujących wydarzeń kulturowych zwieńczyło 18 grudnia br. rozstrzygnięcie konkursu „Profesor Mieczysław Gębarowicz – lwowski strażnik kultury i Niepodległej”, zorganizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Jarosławiu. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki prof. Mieczysława Gębarowicza i historii Ossolineum.
Z dumą informujemy, że jury doceniło prace (prezentacje multimedialne) naszych uczennic: Weronika Kopciuch, z klasy III E zajęła pierwsze miejsce, zaś Kamila Pilch z klasy II C – drugie miejsce. Gratulujemy!
Uroczystość uświetnił profesor Stanisław Nicieja, osobiście znający Gębarowicza.