Biblioteka poleca

Szanowni Użytkownicy Biblioteki Szkolnej!

Informujemy, że od września 2018 r. jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET + . Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne, korzystając z katalogu OPAC. Macie też możliwość rezerwacji książek drogą internetową. Logując się do systemu, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście, co zalega na Waszym koncie i powinno zostać zwrócone, kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, by nie przekroczyć terminu zwrotu itp.

Katalog biblioteki MOL NET + znajdziecie pod linkiem: TUTAJ lub w zakładce e-Biblioteka na stronie szkoły.

Katalog możecie przeglądać bez logowania, żeby jednak móc zarezerwować książkę wybraną w katalogu należy:

  • przejść do strefy logowania (na stronie katalogu klikacie myszką w ikonę z kluczami – w prawym górnym rogu strony),
  • wpisać poprawnie swój login (tj. adres e-mailowy taki, jaki podaliście w danych kontaktowych do sekretariatu szkoły),
  • wpisać poprawnie hasło (to, z którego korzystacie logując się do dziennika elektronicznego) i zalogować się na swoje indywidualne konto,
  • jeżeli wystąpił błąd podczas logowania i nie jest możliwe zalogowanie do katalogu, mimo poprawnego wpisywania loginu i hasła, należy skontaktować się osobiście z biblioteką szkolną,
  • po zalogowaniu wyszukujecie interesującą Was książkę, sprawdzacie jej dostępność i dokonujecie rezerwacji, klikając w kafelek „Rezerwuj”.

 Zapraszamy do korzystania (również on-line) z zasobów biblioteki szkolnej!!!

Biblioteka zaprasza!

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2024/2025

Dzień Postaci z Bajek i Filmów

14 listopada br. w naszej szkole odbył się Dzień Postaci z Bajek i Filmów, podczas którego uczniowie mieli okazję wcielić się w swoich ulubionych bohaterów. Kolorowe i kreatywne stroje wypełniły szkolne korytarze, tworząc niezwykłą atmosferę pełną magii i zabawy. Z tej okazji w bibliotece zorganizowano quiz sprawdzający wiedzę na temat postaci z bajek książkowych. Uczniowie świetnie się bawili, odpowiadając na pytania i rywalizując o immunitety. To był niezapomniany dzień, który przypomniał nam o radości płynącej z czytania i oglądania ulubionych opowieści!

 

Akcja „Czytaj PL”

„Czytaj PL” to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może na całym świecie. Rekordy popularności udowadniają, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność, przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Plakaty dostępne są w bibliotece szkolnej i na terenie szkoły. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 1 do 30 listopada. Masz 18 powodów, aby wziąć udział (tyle jest książek). Więcej informacji na stronie LINK
Życzymy przyjemnych chwil z książką.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024

Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła MMBS. Tegoroczna propozycja to: „Poznajmy się w bibliotece”. Daje ono możliwość pokazania ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które integruje, ułatwia adaptację w środowisku uczniowskim, pozwala się lepiej poznać i podejmować wspólne aktywności, nawiązać koleżeńskie relacje. Z tej okazji spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej i poznaliśmy Magdę Puzio, absolwentkę naszego liceum, autorkę książek “Nowa rzeczywistość”, rodowitą jarosławiankę, która z życia w małym mieście uczyniła swoje główne źródło inspiracji. Spotkanie z autorką upłynęło pod znakiem świetnej zabawy i dobrego humoru. Magda z wielką swobodą opowiadała o swojej twórczości, książkach, pracy, wyzwaniach i inspiracjach. Odpowiedziała na liczne pytania uczestników – uczniów klasy 1B i 2B, tym samym zaspokajając ich ciekawość na temat procesu pisania i wydawania książek. Dziękujemy Magdzie za ciekawą lekcję życząc samych sukcesów, pomysłów na nowe powieści oraz ich publikację.

Zdjęcia

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Targi książki w Krakowie startują 24. października i potrwają przez trzy dni. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1997 roku. Oczywiście wydarzenie ma na celu promowanie czytelnictwa. Zawsze największe emocje wzbudzają spotkania z autorami. Tegoroczny program targów jest naszpikowany znanymi nazwiskami. Wśród nich znaleźli się polscy wirtuozi pióra m.in. Jacek Dukaj, Jakub Małecki, Katarzyna Grochola, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz czy laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Natomiast jeśli chodzi o zagranicznych autorów, na Targach Książki w Krakowie pojawią się Toshikazu Kawaguchi, Maja Lunde, Chris Carter, Adam Kay czy Karl Ove Knausgård.

Literacka Nagroda Nobla 2024

Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla z literatury została Han Kang, autorka z Korei Południowej. Komitet Noblowski przyznał jej to wyróżnienie „za intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Decyzję ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Han Kang urodziła się 27 listopada 1970 roku w mieście Gwangju w Korei Południowej. Jeszcze jako dziecko przeprowadziła się wraz z rodziną do Seulu, gdzie studiowała filologię koreańską na stołecznym Yonsei University. Jako poetka zadebiutowała w 1993 roku, gdy opublikowała pięć wierszy. Karierę literacką zaś rozpoczęła w 1995 roku, wydając zbiór opowiadań pod tytułem „Miłość Yeosu”.

Literacka Nagroda Nike 2024

 

Laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nike została poetka Urszula Kozioł za tom „Raptularz” wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Książka 93-letniej poetki została doceniona za swój głęboko egzystencjalny charakter. Dzieło dotyczy tematów związanych z przemijaniem, starością, samotnością i ulotnością wspomnień. Poetka w szczególny sposób odnosi się do trudnych doświadczeń, m.in. śmierci najbliższych, i podejmuje refleksję nad odchodzeniem pamięci.

Języki – okno na świat

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Z tej okazji dwuosobowe drużyny pierwszoklasistów wzięły udział w konkursie przygotowanym przez  bibliotekę szkolną i uczniów klasy 2C: Olę, Karolinę, Milenę, Szymona, Hanię, Natalię oraz Oliwię. Pytania z zakresu krajoznawstwa, kulturoznawstwa, zagadnień leksykalno-gramatycznych oraz różnego rodzaju ciekawostek językowych okazały się bułką z masłem dla Uli Golby i Dominika Gółki (1F). Drugie miejsce zajęły Anna Świąder i Marcelina Meder (1G), a trzecie Oliwia Mielnik i Dominika Biały (1E).
Nad całością konkursu czuwała p. Magdalena Tkaczyk. Dziękujemy również p. Agnieszce Wójtowicz i p. Pawłowi Sobiegrajowi za ciekawe materiały dotyczące języków niemieckiego oraz hiszpańskiego.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy życząc sukcesów w dalszej nauce języków obcych!

Zdjęcia

Nagroda literacka Nike 2024

Wyróżnienie zostanie przyznane po raz 28. Nagroda literacka Nike to polska nagroda literacka przyznawana za książkę roku. Jest ustanowiona od 1997 roku i ma na celu promocję polskiej literatury współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Znamy finałową siódemkę. Wśród nominowanych tytułów znajdziemy powieść, esej, reportaż, autobiografię, jedną książkę prozatorską i dwa tomy poezji. A oto finaliści:

Kategoria poezja – Marzanna B. Kielar “Wilki”, Urszula Kozioł “Raptularz”,

Kategoria powieść – Małgorzata Lebda “Łakome”,

Kategoria reportaż – Cezary Łazarewicz “Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”,

Kategoria esej – Piotr Paziński “Przebierańcy w nicości”,

Kategoria proza – Andrzej Sosnowski “Elementaże”,

Kategoria autobiografia – Michał Witkowski “Wiara. Autobiografia”.

Laureata lub laureatkę poznamy 6 października 2024.

Patroni roku 2025

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał patronów roku 2025. Uhonorował między innymi Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego. Ponadto Rok 2025 został ogłoszony Rokiem:

  • Olgi Boznańskiej
  • Franciszka Duszeńki
  • generała Kazimierza Sosnkowskiego
  • Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie
  • Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.

Kordian. Pan życia i śmierci

W dniu 12.09.2024 r. społeczność szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2024. Utwór, którego wysłuchaliśmy to “Kordian” Juliusza Słowackiego. Mamy nadzieję, że w trakcie czytania towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Współczesność pokazuje nam, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa.
W czytanie utworu zaangażowali się uczniowie z klasy 2C: M. Żeńczak, O. Rojek, K. Strama, A. Madycka, M. Chamuła, Sz. Florek, 3B: W. Drzewicki, N. Pancerz, A. Mazur, 4B: W. Nogaj, J. Halejcio.

Zdjęcia

Jesienne Targi Książki 2024

Zapraszamy do udziału w Jesiennych Targach Książki, których trzecia edycja odbędzie się w dniach 20-22 września 2024 r. w Warszawie na Placu Defilad od strony Al. Jerozolimskich przed Kinoteką. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową, w miejscu, które cieszy się znakomitą opinią miłośników książek i najwyższą popularnością w Warszawie. Jak zwykle w tym miejscu ustawione zostaną namioty z książkami oferowanymi przez wystawców, a spotkania autorskie z udziałem publiczności odbędą się na scenach plenerowych i w kawiarni w Kinotece.

Ruszyło Narodowe Czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego

Finał tegorocznej akcji odbędzie się 07.09. 2024 r. Książka ukazała się w druku 1834 roku. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Uważa, że jedynie absolutne poświęcenie i zgoda na walkę do końca mogą przynieść niepodległość. Postać literacka Kordiana została całkowicie stworzona na potrzeby utworu – imię Kordian (znaczące dosłownie – dający serce) zostało wymyślone przez Słowackiego. Kordian ma wszystkie cechy charakterystyczne dla romantyka: targają nim zarówno rozterki świadomości, jak i rozterki typu egzystencjalnego, nie może odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, przeżywa nieszczęśliwą miłość, która skazała go na samotność, a rozdarty w poszukiwaniu idei dobra wskazówki otrzymuje od szatana co doprowadza go na skraj upadku. Chcielibyśmy, aby w trakcie czytania towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Można ten utwór traktować jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie strach i złudzenia do klęski. Czytanie lektury w naszej szkole odbędzie się w późniejszym terminie.

Uczniowie wybrali, co lubią czytać

Zakończyła się kolejna masowa, ogólnopolska akcja zorganizowana przez środowisko nauczycieli bibliotekarzy. Od maja do połowy czerwca prawie 290 tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze ich zdaniem książki, współtworząc jedno z największych tego typu wydarzeń czytelniczych na świecie – o ile nie jedyne. Wybory odbyły się w 1556 szkołach i bibliotekach (głównie szkolnych, ale również publicznych i pedagogicznych). 290 tysięcy uczniów oddało łącznie 472 tysięcy głosów. W szkołach, które wzięły udział w wyborach, frekwencja wynosiła 49 proc. Wyniki dla szkół średnich:
LISTA

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2023/2024

1C i “Barwy uczuć”

Łapiąc chwilę oddechu na ostatniej prostej przed klasyfikacją i końcem roku szkolnego, razem z wychowawcą, p. Magdaleną Tkaczyk, zawitaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby obejrzeć wystawę malarstwa i kolażu jarosławskich artystek – Izabeli Krygowskiej i Marzeny Stęc. Pani Izabela Krygowska obecnie związana jest z Powiatowym Ogniskiem Baletowym w Jarosławiu. W swoich pracach wykorzystuje różne techniki malarskie. Pani Marzena Stęc zawodowo od lat związana jest z Jarosławskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, gdzie pracuje jako instruktor – plastyk, a także prowadzi Galerię Rynek 6. Uprawia
malarstwo sztalugowe, akryl, akwarelę oraz rysunek. Ekspozycja emanuje bogactwem emocji, skojarzeń z portretowanymi osobami, ich wyjątkowością i rolą w życiu obu autorek. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć! Jedną z nich jest Zuzia, nasza koleżanka z klasy, córka pani Marzeny, uchwycona na płótnie w
pełnej palecie barw i kolorów! Odwiedzanie wystaw malarstwa to zawsze świetny sposób na spędzenie czasu, tym bardziej gdy dotyczą lokalnych artystów i ludzi, których znamy. Wystawę można zwiedzać w Centrum Multimedialnym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu do końca czerwca br.

Zdjęcia

Zeszyt Artystyczny “Kopernika”

Bardzo zdolni adepci sztuki dziennikarskiej z klasy 2B pod czujnym okiem p. Magdaleny Tkaczyk zredagowali i wydali pierwszy numer Zeszytu Artystycznego “Kopernika”, w którym prezentowane są liczne prace konkursowe, zarówno plastyczne, jak i literackie, naszych uczniów. Pierwszy numer obejmuje twórczość z lat 2020/2021, 2021/2022 oraz 2022/2023. Nad całością czuwały redaktorki naczelne – Maria Kontek, Paulina Maciałek i Zuzanna Trelka. Okładkę zaprojektowała Natalia Pancerz. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wystawy prac uczniów i prawdziwe perełki, które trafią potem do Zeszytów Artystycznych.

Za pomoc techniczną dziękujemy p. Dariuszowi Nogajowi.

Uczniowie “Kopernika” zdecydowali, co lubią czytać

29 maja społeczność naszej szkoły ruszyła do Ogólnopolskich Wyborów Książek. Niestrudzeni propagatorzy czytelnictwa z klasy 1C jako urocza komisja wyborcza przeprowadzili głosowanie w klasach, głos można było oddać również w bibliotece. Zachęciliśmy do udziału w akcji wszystkich naszych uczniów, dla których czytanie to bakcyl! Głosowanie przebiegło bez zakłóceń, a ilość oddanych głosów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Dzięki wyborom wiemy już, co lubią czytać nasi uczniowie. Niezmiernie cieszy nas również fakt, że ich propozycje książkowe staną się częścią ogólnopolskiego rankingu najchętniej czytanych książek dla dzieci i młodzieży!
Czytam, więc jestem!

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – sprawozdanie z akcji – Jak nie czytam, jak czytam (wyboryksiazek.pl)

Zdjęcia

Czytam, więc jestem!

Właśnie pod takim hasłem nasza biblioteka rusza do Ogólnopolskich Wyborów Książek. Jest to ogólnopolska akcja organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika Biblioteka w Szkole i środowisko bibliotek z całej Polski. W ramach akcji w maju i w czerwcu w szkołach odbędą się wybory, podczas których uczniowie wybiorą swoje ulubione książki. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności.
Nasza szkoła również weźmie w niej udział, a wybory odbędą się 29 maja. Komisja wyborcza przeprowadzi głosowanie w klasach, głos będzie można oddać również w bibliotece. Zachęcamy do udziału w akcji wszystkich naszych uczniów, dla których czytanie to bakcyl!
Lego (cogito) ergo sum!
Więcej informacji: www.wyboryksiazek.pl

Tchnąć wiosnę w słowa i obrazy, czyli wiosennie w bibliotece

O wiośnie zwykle pisze się z zachwytem, podziwia się jej piękno, urodę. Przywołuje się obrazy, które napawają optymizmem. Wiosna stała się tematem twórczości literackiej i plastycznej naszych uczniów, prezentowanej przez bibliotekę. Zachęcamy do obejrzenia rysunków Julii Jagieły (2H), okładki książki zaprojektowanej przez Agatę Posobkiewicz (2B) oraz do przeczytania wiersza Sylwii Grzeszczak (1B).

zdjęcia

Kwiatowa melodia
Na łące tańczą kwiaty w rytmie wiatru,
Rozkwitają w kolorach, pełne uroku.
Pszczoły mozolnie zbierają nektar,
W promieniach słońca błyszczą jak bursztyn.
Tulipany, róże, fiołki i lilie,
Kwiaty pełne wdzięku i delikatnej siły.
Rozsiewają wonie, jak muzykę dźwięki,
Kwiatowa melodia wiosny u jego wnęki.
/Sylwia Grzeszczak, 1B/

Laboratorium Filmowe VOD

Biblioteka szkolna zachęca do korzystania z platformy Laboratorium Filmowego VOD Laboratorium Filmowe, gdzie można znaleźć ponad 30 wartościowych filmów krótkometrażowych z całego świata, prezentowanych na Festiwalu Kinolub. Filmy opatrzone są materiałami dydaktycznymi (opis problemu), zawierają wskazówki dydaktyczne, opracowanie, scenariusze lekcji do wykorzystania np. na zajęciach z wychowawcą. Zainteresowani znajdą tu także teksty ekspertów, pomoc techniczną i materiały dla młodych początkujących filmowców. Zachęcamy również do korzystania z materiałów Podkarpackiej Kroniki Filmowej, kanału Kino Polska oraz Laboratorium Filmowego Kinolub.

Dziękujemy za współpracę i życzymy dalszych sukcesów!

Serdecznie dziękujemy Ani Ziober i Amelii Skrzypek za aktywne uczestnictwo w życiu biblioteki szkolnej, krzewienie kultury czytelniczej i rozwijanie artystycznych pasji, a Ani dodatkowo za pełnienie roli główniej recenzentki “Bibliotecznych polecajek”.

Wzrost czytelnictwa o 9 pkt procentowych
Raport o stanie czytelnictwa książek w 2023 roku

 

43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. To wyraźnie więcej niż w poprzednich latach – poza rokiem 2020 wskaźnik ten przez niemal całą dekadę utrzymywał się na niższym poziomie. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe – to najważniejsze wnioski z badania przeprowadzanego przez Bibliotekę Narodową.

Najpoczytniejsi autorzy w 2023 roku – ranking

 Podium jest potwierdzeniem niesłabnącej popularności książek Remigiusza Mroza. Już piąty raz autor powieści kryminalnych zajmuje pierwsze miejsce w rankingu „Najpoczytniejszych autorów w 2023 roku”. Srebrne miejsce zostało utrzymane w klimacie grozy, a świadczy o tym nazwisko amerykańskiego powieściopisarza Stephena Kinga, któremu ustąpił Henryk Sienkiewicz. Pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno: Harlan Coben. Katarzyna Bonda, J. K. Rowlin, Agatha Christie, Joseph Murphy, Andrzej Sapkowski, Adam Mickiewicz.
W 2023 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominuje literatura kryminalna, sensacyjna i thrillery (28%). Polacy chętnie sięgają również po literaturę obyczajową, romanse i powieści erotyczne (22%), a w dalszej kolejności po non-fiction, w tym biografie, publicystykę, historię XX wieku (17%), a także poradniki (16%).

Międzynarodowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji. To wydarzenie promujące poezję oraz zachęcające do publikowania i czytania wierszy. Zachęcamy do korzystania z legalnych i bezpłatnych e-bookach dostępnych w bibliotece cyfrowej polona.pl., opracowanych przez www.lustrobiblioteki.pl

Zbigniew Herbert

Tadeusz Różewicz

Adam Zagajewski

Stanisław Barańczak

Jarosław Iwaszkiewicz

Konstanty Ildefons Gałczyński

Mieczysław Jastrun

Ryszard Krynicki

Krzysztof Karasek

Antoni Słonimski

Wacław Oszajca

Ernest Bryll

mPOLONA – miliony zbiorów cyfrowych za darmo w twoim telefonie

Aplikacja mPOLONA

Biblioteka Narodowa udostępniła bezpłatną aplikację mPolona, która jest mobilną wersją największej w Polsce biblioteki cyfrowej polona.pl. To dostęp do prawie 4 milionów obiektów cyfrowych w wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut, druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.

Polona.pl jest obecnie nie tylko największą biblioteką cyfrową w Polsce, ale też jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego 24/7. Od grudnia 2023 roku dostępna za również za pośrednictwem aplikacji mPOLONA do pobrania na urządzenia z systemami iOS i Android.

Dzięki mPOLONA można:

  • przeszukiwać bogate zasoby biblioteki cyfrowej polona.pl, w tym zbiory BN i innych współpracujących instytucji
  • czytać i przeglądać publikacje online w wysokiej jakości
  • filtrować wyniki wyszukiwania i odnajdywać kolejne “perełki”
  • przeglądać czasopisma poprzez wygodny kalendarz lub wybór egzemplarzy ze struktury
  • słuchać audiobooków (zobacz listę)
  • pobierać obiekty cyfrowe na swoje urządzenie i czytać offline
  • odkrywać tematyczne kolekcje cyfrowe
  • eksplorować dobra kultury
  • uzyskiwać szybką informację o publikacjach poprzez metadane
  • udostępniać zdigitalizowane publikacje
  • przeglądać wyselekcjonowane obiekty na stronie głównej
  • sprawdzać historię ostatnio przeglądanych obiektów cyfrowych
  • otrzymywać rekomendację sugerowanych obiektów do zobaczenia
  • sprawdzać stare katalogi kartkowe
  • dodawać zakładki i notatki do obiektów (wymagane logowanie)
  • oznaczać obiekty jako swoje ulubione (wymagane logowanie)
  • tworzyć kolekcje cyfrowe (wymagane logowanie)
  • personalizować swoje konto (wymagane logowanie)
  • i wiele więcej.

Pasja niejedno ma imię

Ania Ziober z klasy 4E to amatorka ołówka i farb, portrecistka, a przede wszystkim osoba o wielkiej pasji. Zakochała się w rysunku już w dzieciństwie. Poza czytaniem książek i pisaniem recenzji (jest główną recenzentką bibliotecznych polecajek) uwielbia rysować. W wolnej chwili chwyta za ołówek i zamienia w obraz swoje myśli.  Anię od dziecka fascynuje ludzka twarz oraz to, co wyraża. Początkowo rysowała dla siebie, do szuflady, pokazując swoje prace jedynie najbliższym. Z biegiem lat dojrzała do tego, aby podzielić się nimi z szerszym gronem odbiorców. To już kolejna odsłona rysunków Ani prezentowana w Galerii szkolonej w bibliotece. Zapraszamy do jej obejrzenia!
Zdjęcia

Booki zrywam! Czyli mem o bibliotece

Memy rządzą współczesnym Internetem, są obecne wszędzie. Stanowią fenomen socjologiczny. Nasza biblioteka jest gotowa na zmierzenie się z poczuciem humoru swoich czytelników i – zainspirowana popularnością memów – ogłosiła konkurs pn. „Mem o bibliotece”, który ma posłużyć do promocji czytelnictwa jako dowcipny, interesujący i oryginalny sposób na zaproszenie czytelnika do świata książki.
Zwycięzcami konkursu zostali Natalia Gołąb z klasy 1B, Kamil Posiak z klasy 2B oraz Maria Sało z klasy 4BC. Gratulujemy!

Zdjęcia

Za co powinniśmy kochać „Pana Tadeusza”

W tym roku przypada 190 rocznica pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Z tej okazji biblioteka przygotowała ekspozycję epopei narodowej w rysunkach Andriollego. Poszczególne obrazy z „Pana Tadeusza” w malarskiej wizji Andriollego niezwykle sugestywnie oddają atmosferę tamtych lat. Wiemy, że z jednej strony jest „Pan Tadeusz” wiernym obrazem życia staropolskiego, naszej przeszłości narodowej i uczy nas tę przeszłość kochać, a z drugiej uszlachetniając nasze serca, siejąc w nich ziarna ideałów: piękna, prawdy i dobra, uczy nas jak służyć ojczyźnie, jak ją budować. Jest więc „Pan Tadeusz” naprawdę „arką przymierza pomiędzy dawnymi a młodszymi latami”, „archanielskimi skrzydłami i głosem”, jest naszą poetyczną ojczyzną zarówno rzeczywistą, jak idealną zarówno przeszłą jak przyszłą.
Wniosek, kto kocha ojczyznę, ten kocha i „Pana Tadeusza”.

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. Jest to dobry moment do refleksji nad naszym pięknym, choć bardzo trudnym językiem. Z tej okazji uczennice klasy 1C przygotowały i przeprowadziły quiz W mojej pięknej ojczyźnie – polszczyźnie!w którym udział wzięło osiem drużyn pierwszoklasistów. Nie zabrakło pytań z ortografii, gramatyki, znajomości lektur, przysłów oraz fonetyki.
Pierwsze miejsce zdobyły Aleksandra Lasek i Paulina Hawryłko z klasy 1D, drugie miejsce zajęli Amelia Madycka i Szymon Florek z klasy 1C, a trzecie Bartosz Kulita i Kacper Marek z klasy 1F.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

Zdjęcia

Patroni roku 2024

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm uchwałami 2024 ustanowiono rokiem: Melchiora Wańkowicza (50. rocznica śmierci), Marka Hłaski (90. rocznica urodzin), Wincentego Witosa (150. rocznica urodzin), Kazimierza Wierzyńskiego (130. rocznica urodzin), Romualda Traugutta (160. rocznica śmierci), arcybiskupa Antoniego Baraniaka (120. rocznica urodzin), Zygmunta Miłkowskiego (200. rocznica urodzin), rodziny Ulmów (80. rocznica śmierci) oraz Olimpijczyków Polskich (100. rocznica zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez sportowców polskich).

Z kolei Senat ustanowił rok 2024 rokiem: Witolda Gombrowicza (120. rocznica urodzin), Czesława Miłosza (20. rocznica śmierci), Wincentego Witosa (150. rocznica urodzin), Władysława Zamoyskiego (100. rocznica śmierci). Rok 2024 jest również Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

Wiersze książkami pisane

Poezja od zawsze wzruszała, pobudzała do myślenia i współczucia, uczyła patrzeć nie tylko na drugiego człowieka, ale przede wszystkim patrzenia na siebie z innej perspektywy. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi uczniowie również oddają się rytmicznemu tworzeniu piękna za pomocą słów, choć tym razem w innej odsłonie. Amelia Skrzypek (4E), Rafał Paryniak (2A) i Ola Nowak (1B) zostali nagrodzeni w konkursie „Poezja grzbietów książek” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Wyróżnienia otrzymały Roksana Błahuta (1B) i Paulina Piętowska (1B). Jest wiersz o Ziemi, zdrowiu, supermocach i oczywiście wiersze o miłości, bo przecież poëtis omnia licet dicere! 

Zdjęcia

Co warto przeczytać w dobiegającym końca 2023 roku

Za oknami śnieg, a za rogiem już czai się Nowy Rok. Dlatego dla wszystkich czytelników stęsknionych za długimi popołudniami spędzonymi pod kocem z książką i kubkiem herbaty, przygotowaliśmy zestawienie 10 tytułów książek, po które warto sięgnąć jeszcze w 2023 roku. Miłej lektury!
1. Gorzko, gorzko – Joanna Bator
2. Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska
3. Szepty spoza nicości – Remigiusz Mróz
4. Pięć Stawów. Dom bez adresu – Beata Sabała-Zielińska
5. Później – Stephen King
6. Diuna – Frank Herbert
7. Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk
8. Saga o Wiedźminie – Andrzej Sapkowski
9. Czarne lato. Australia płonie – Szymon Drobniak
10. Gdzie jesteś, piękny świecie – Sally Rooney

Konkurs “Poezja grzbietów książek” 

Biblioteka szkolna zachęca do pisania wierszy! Poezja przez wielu ludzi nazywana jest mową uczuć. Pomaga rozumieć świat, innych ludzi oraz swoje uczucia. Często otwiera nam oczy na sprawy, których znaczenia, a nawet istnienia nigdy nie dostrzegamy. Czytając utwory poetyckie nabieramy wrażenia, że spojrzeń na świat może być tyle, ilu ludzi. Osoby szukające piękna w słowach z pewnością się nią zachwycają. W naszym konkursie potrzebna jest jedynie wyobraźnia, odrobina wrażliwości i aparat.   
Dobra zabawa gwarantowana!  
Szczegóły w regulaminie.

Regulamin

Galeria szkolna w bibliotece – rysunki Natalii Pancerz

W kolejnej odsłonie Galerii szkolnej w bibliotece prezentujemy prace plastyczne uczennicy klasy 2B Natalii Pancerz. Jak sama mówi, rysunek towarzyszy jej od zawsze. Początkowo rysowała głównie ołówkiem, z czasem w centrum jej zainteresowań znalazły się markery, akryl i gwasz. Taka forma aktywności rozwija jej wrażliwość, poczucie estetyki i sympatię do szeroko rozumianego piękna. Relaksuje i odpręża – pozwala oddać się niezwykle przyjemnym pracom artystycznym wtedy, kiedy przytłacza ją stres i problemy. Natalia doskonali swoją pasję korzystając z tabletu graficznego, który znajduje się w naszej bibliotece i tworzy ciekawe wizualizacje.
Zachęcamy do obejrzenia rysunków Natalii!

Zdjęcia

Liryka jesienna. Urzekło nas jej piękno

Jesień przynosi na myśl jej nieuchronność – jak losu człowieka, po wiośnie zawsze przychodzi lato, a po nim jesień, jak przedziwny rytm naszego życia i przemijania. Od zachwytu kolorystyką, ciepłem barw, aż po tkliwą lirykę listopadowej zadumy. Z owego zachwytu i liryki powstały najpiękniejsze wiersze Skamandrytów: Tuwima, Lechonia, Wierzyńskiego, Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej, Iwaszkiewicza, a także ich wielkiego mistrza – Leopolda Staffa. Urzekły i nas, dlatego młodzież z klas 1B, 1C, 2B, 3B w dniu 07.11. 2023 r. przygotowała montaż poetycko – muzyczny “Jesienny koncert ze świerszczem”, który dedykujemy wszystkim miłośnikom poezji.

Zdjęcia

Książka szyta na miarę

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może i na świecie. W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych. Miłośnicy literatury z łatwością wybiorą coś dla siebie spośród takich kategorii jak Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!
Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 2 do 31 listopada. Szukaj grafik akcji w bibliotece szkolnej i na terenie szkoły. Więcej o akcji na czytaj.pl.
Życzymy dobrej książki!

Jarosław – moje miasto

W ramach edukacji regionalnej i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie w Muzeum Kamienica Orsettich. Tym razem to młodzież klasy 3B miała okazję poznać Złoty wiek Jarosławia. Rozmowy dotyczyły naszej tożsamości i odwiecznego pytania – Czy potrzebna nam jest historia?

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwaw Polsce i modernizację bibliotek. W ramach tego programu biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o 321nowości wydawniczych oraz elementy wyposażenia takie jak fotele, stoliki, regały, czytnik kodów kreskowych książek, czytnik e-book. Bibliografia nowych książek dostępna jest w zakładce e-Biblioteka wzestawieniu bibliograficznym pod nazwą “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025 – rok szkolny 2023/2024”. Każdy czytelnik znajdzie dlasiebie interesującą pozycję.
Zapraszamy do biblioteki.

Zdjęcia

Lekcja muzealna

Złoty wiek Jarosławia – to okres wielkiego rozkwitu miasta, które stanowiło wówczas jedno z centrów światowego handlu. Znajomość faktów związanych z tym czasem może i powinna napawać dumą wszystkich mieszkańców regionu. W ramach realizacji projektu “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” uczniowie klasy 1B uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej temu okresowi naszego miasta. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego wielkie jarmarki jarosławskie rozwinęły się właśnie tutaj. Jak wpłynęły one na wygląd Jarosławia? Co się zmieniło, a co pozostało do dziś? Czy do miasta rzeczywiście przyjeżdżały karawany wielbłądów? Jakie ślady nadal świadczą o niegdysiejszej świetności miasta? Ideą zajęć jest wyposażenie uczestników w „okulary”, które pozwolą innym okiem spojrzeć na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonują.

26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Od 26 do 29 października potrwają 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. 2023 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej. Obchody 100. rocznicy urodzin Szymborskiej są idealnym momentem, aby poruszyć temat aktualności jej poezji, a także sposobu postrzegania przez nią otaczającego świata. Dlatego mottem 26. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie cytat z jej utworu Urodziny: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.

250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

Komisję Edukacji Narodowej powołano z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 r. Komisja była pierwszą – nie tylko w Rzeczypospolitej, ale i w całej Europie – państwową instytucją oświatową. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Noc Bibliotek

 

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”. To jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje, dobre miejsca.

Literacka Nagroda Nobla 2023. Laureatem Jon Fosse!


Trwa tydzień, podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają tegorocznych laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach. 5 października sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił nazwisko tegorocznego laureata w dziedzinie literatury: jedno z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie otrzymał norweski autor Jon Fosse, od lat typowany do tej nagrody.

Nagroda literacka Nike 2023

Wraz z początkiem czerwca poznaliśmy listę nominowanych książek do „Nike” 2023. W tym roku ta jedna z najważniejszych polskich nagród literackich została przyznana po raz 27. Połowę nominowanych autorów stanowią kobiety. Wśród 20 wyróżnionych nazwisk jest też liczna reprezentacja debiutantów. Za najlepsze książki roku uznane zostały zarówno tomy poetyckie, jak i opowiadania, proza, eseistyka oraz literatura faktu. 
Literacka Nagroda „Nike” 2023. Książki nominowane do nagrody:

 

Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023

Książka „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej zdobyła Nagrodę Literacką Nike 2023. Nagrodę Nike Publiczności 2023 za „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” odebrał Grzegorz Piątek. Gala odbyła się 01.10. 2023 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Uwolnij książkę! Czyli Bookcrossing w naszej szkole

Droga społeczności szkolna!
Nadszedł październik, w którym obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy Was do włączenia się w akcję uwalniania książek, którą zapoczątkowały niestrudzone propagatorki czytelnictwa z klasy 1C. Idea ta ma już trochę lat, więc być może o niej słyszeliście, a i może braliście w bookcrossingowych akcjach udział. Teraz jednak macie okazję zrobić to w naszej szkole!
Kilka informacji o bookcrossingu – dla tych, którzy być może jeszcze o nim nie słyszeli. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Potencjał bookcrossingu jest przeogromny! Ruch bookcrossingowy zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa. Jak to będzie wyglądało w naszej szkole? Otóż w naszej bibliotece pojawił się nowy regał. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników. Zasady udziału w akcji uwalniania książek są  następujące:
– Z inicjatywą zwracamy się do całej społeczności szkolnej – czyli do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Każdy, kto chce, może zapełniać nasz bookcrossingowy regał i wybierać sobie z niego książki!
– Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone. Nie traktuj regału jako miejsca, w którym możesz pozbyć się książek, które Ci po prostu zalegają w domu. To nie zbiórka makulatury! Książki trafiające na półki – zgodnie z ideą bookcrossingu – chciałyby być czytane jeszcze przez wiele osób!
– Książkę, którą chcesz zabrać, możesz najpierw sobie przejrzeć na miejscu, korzystając z naszego kącika czytelniczego – foteli i stoików dla zaczytanych.
– Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę. Jeśli w danym momencie nie masz żadnej książki do uwolnienia, a jakaś z tu stojących Cię zainteresuje – weź ją i czytaj, na zdrowie!
Być może za jakiś czas znajdziesz u siebie książkę, którą będziesz mógł/mogła tu zostawić.
– Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał.
– Uwalniaj książki, czytaj, rozwijaj się dzięki czytaniu i baw się dobrze w myśl tegorocznego hasła MMBS – „Biblioteka szkolna – moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”!
Zapraszamy!

Byliśmy nad Niemnem

13 września społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna odsłona zachęcała do wspólnej lektury dzieła Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.

W szkolnym czytaniu fragmentów utworu  wzięli udział uczniowie klasy 4b, 3b, 2b oraz 1c.  Przygotowana została także  wystawa książek autorstwa pozytywistycznej pisarki. A wszystko odbyło się wśród kwiatów i drzew, które tak pięknie w swojej powieści opisywała Orzeszkowa.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2023 już 9 września

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Czytanie Nad Niemnem w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.

 

Witamy wszystkich czytelników w roku szkolnym 2022/2023

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała pozytywne rozpatrzenie wniosku w ramach programu „Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025”. Biblioteka pozyskała kwotę 15000 zł. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenie wnętrza biblioteki.

Targi Książki w Warszawie

Zbliża się warszawskie święto książki! W maju w stolicy Polski odbędą się aż dwa wydarzenia skierowane do miłośników literatury. Będą to Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO tworzone przez spółkę Time, które odbędą się w dniach od 18 do 21 maja 2023 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie oraz Międzynarodowe Targi Książki organizowane przez Fundację Historia i Kultura w dniach od 25 do 28 maja w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad. Jak co roku targom będą towarzyszyły literackie festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe.

„Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem”  /Wisława Szymborska/

Rok 2023 został ogłoszony „rokiem Wisławy Szymborskiej” w związku z setną rocznicą urodzin noblistki. Trudno znaleźć jeden konkretny powód, dla którego jej poezja stała się tak ważna nie tylko na poziomie polskim, ale też światowym. Honorujemy jej niezwykłą wrażliwość, czuły zmysł obserwacji rzeczywistości i unikalny sposób opowiadania o świecie. To podejście jest również bliskie reporterom i twórcom form artystycznych, które bazują na skojarzeniowości i metaforze. Takie opowieści, poprzez uchwycenie jednostkowego losu człowieka, ukazują skondensowany obraz świata i dotykają zasadniczej prawdy o życiu. Tym bardziej cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły również wyrazili swój zachwyt nad światem i włączyli się do akcji biblioteki szkolnej pn. „Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem”, tworząc dowolne interpretacje (zdjęcie, wiersz, plakat, mem) inspirowane życiem i twórczością polskiej noblistki.

Zachęcamy do obejrzenia prac naszych uczniów!

Zdjęcia

Dzień Autorów Europejskich

27 marca obchodzimy Dzień Autorów Europejskich (Day of European Authors) ogłoszony przez Komisję Europejską. Jego celem jest połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków, w szczególności młodzież, do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa. W ramach pierwszej edycji Dnia Autorów Europejskich Komisja Europejska organizuje w Sofii jednodniową konferencję  na temat promocji czytelnictwa. Transmisję online można oglądać TUTAJ.
W kolejnych latach Dzień Autorów Europejskich będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca.

Z książką i pędzlem w dłoni

Biblioteka szkolna prezentuje prace Ani Ziober, uczennicy kl. 3e, która połączyła swoje dwie pasje – czytanie i malowanie i tak właśnie powstała wystawa jej rysunków i obrazów w bibliotece. Tym razem stworzyła ilustracje do książek fantasy dla młodzieży „Ruchomy Zamek Hauru” (aut. Diana Wynne Jones), „Cinder”, „Winter”, „Scarlet” (aut. Marissa Meyer), „When Marnie was there” (aut. Joan H. Robinson), a także swojego autorskiego opowiadania „Strażnicy Sprawiedliwości”.
Zachęcamy do obejrzenia prac Ani!

Zdjęcia

Światowy Dzień Poezji

21 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Poezji, coroczne święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku, którego główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”, bo przecież poezja jest dobra na wszystko!

Najpoczytniejsi autorzy – ranking

300 bibliotek cyfrowych

Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

Mikołaj Kopernik – człowiek i myśl”

Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?

Mikołaj Kopernik

Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji “Mikołaj Kopernik – człowiek i myśl” poświęconej jednemu z najwybitniejszych postaci nauki – Mikołajowi Kopernikowi. Zaprezentowana została biografia uczonego, najważniejsze wynalazki i odkrycia. Znajdziemy także informacje o najważniejszym dziele “De revolutionibus orbium coelestium”- O obrotach sfer niebieskich. Ponadto pokazane zostały dokumenty i zdjęcia z okazji 50 – lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika.

Zdjęcia

Wiersz o Mikołaju Koperniku

Mikołaj Kopernik

– wszystkim astronom znany,

do dziś budzi podziw i jest wspominany.

W Toruniu urodzony i tam wychowany,

żył z trójką rodzeństwa i swymi rodzicami.

Studiował lat cztery na uczelni w Krakowie

i tam umiłował sobie astronomię.

Później we Włoszech prawo studiował

i medycyną interesował.

W Bolonii matematykę zgłębiał wytrwale,

a w Rzymie głosił wykłady wspaniałe.

W Padwie praktykę lekarską zdobywał,

tam On medyczne studia odbywał.

Chętnie poszerzał wiedzę studiując,

w Ferrarze dyplom doktora zyskując.

Doktorat prawa kanonicznego ,

kolejny tytuł zdobyty przez Niego.

Lecz nigdy nie przyjął kapłańskich święceń

i nasz Kopernik nie został księdzem.

Potem opuścił Mikołaj Italię

i przeniósł swoje życie na Warmię.

Przy boku wuja prowadził życie

też udzielając się w polityce.

Tam też dał pierwszy zarys swojej teorii

– o ruchach ciał niebieskich –

– przełom w astronomii.

I na łacinę tłumaczył utwory,

dedykowane jego wujowi.

Następnie do Fromborka się przeprowadził

i w kapitule życie prowadził.

Trzydzieści lat na Warmii przebywał

i różne funkcje pełnił, odbywał.

Lecz mimo wszystko znajdował czas,

na obserwację nieba i gwiazd.

Spisywał swoje wnioski i obliczenia,

dając początek swojego dzieła.

Przyrządy z drewna sam sobie wykonywał,

ze swojego ogrodu niebo wypatrywał.

Teoria jego to przełom ogromny

i obalała dotąd przyjęte normy.

Mikołaj zwlekał z dzieła wydaniem,

Bo burzyło ono ówczesne przekonanie.

Dopiero Retyk wydał częściowo,

aż w Norymberdze druk całościowo.

Jednak Mikołaj wydania nie dożył

lecz całe serce w swe dzieło włożył.

Potem dwukrotnie jeszcze wydane,

a później aż dwieście lat zakazane.

W XIX wieku udoskonalone dzieło powróciło

i już ono żadnych wątpliwości nie budziło.

Kopernikowska teoria choć przyjmowana lata

– zmieniła całe postrzeganie świata.

/Oliwia Kaszowska, kl. 1e/

Wystawa w bibliotece szkolnej

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 50. rocznicy nadania imienia szkole biblioteka szkolna przygotowała dwie wystawy – “Twórczość literacka uczniów i absolwentów ~Kopernika~” oraz “Publikacje poświęcone Mikołajowi Kopernikowi”.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!

Zdjęcia

Galeria szkolna w bibliotece – prace Anny Ziober

Czy w ponowoczesnym świecie dynamicznie rozwijających się technologii wciąż jeszcze jest miejsce na sztukę? Czy sztuka ma jakiś sens? Okazuje się, że w obcowaniu ze sztuką jest więcej sensu, niż moglibyśmy sądzić, choć najłatwiej zamknąć to w trzech słowach – docēre, movēre, delectāre.
Ania w tworzeniu lubi to, że może pokazać piękno świata i chwili, które nam często umyka w szybkim pędzie życia. A nad obrazem, rysunkiem czy szkicem można przystanąć, przyjrzeć mu się bliżej i pokontemplować. Dlatego właśnie maluje – by ludzie pokochali estetykę i to, jak przyroda i ludzie są piękni w zwykłych i niezwykłych sytuacjach. Ania maluje także ilustracje do książek, które często zawierają fantastyczne i magiczne elementy. Stara się, by wszystko było idealne, staranne. Maluje głównie farbami akrylowymi.
Zachęcamy do obejrzenia obrazów i rysunków Ani!

Zdjęcia

Czytanie to bakcyl!

Drodzy Uczniowie, z pewnością część z Was pamięta naszą absolwentkę Olę Bochno, która jest wielką miłośniczką książek, i która stała się inspiracją do rozpoczęcia cyklu propagującego czytelnictwo pn. „Biblioteczne polecajki”.

Jej godną następczynią i główną recenzentką polecajek jest obecnie Ania Ziober z klasy 3e. Dla Ani czytanie to bakcyl!  To pasja, podobna do tej, która każe ludziom zdobywać Himalaje, skakać na spadochronach czy godzinami oglądać znaczki pocztowe.

Dołączcie do Ani i pokażcie, że czytanie to wielka frajda również dla Was!

Zachęcamy do podzielenia się waszymi spostrzeżeniami na temat wybranych przez Was książek. Krótką recenzję oraz zdjęcie książki prosimy przesyłać na adres biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl.

Przeczytajcie, co Ania napisała o sobie…

Nazywam się Anna Ziober i jestem osobą, która bardzo kocha czytać książki – tę pasję zawdzięczam pewnemu cyklowi powieści, który przeczytałam w 2020 roku. Dzięki niemu kupowałam kolejne pozycje, najczęściej z kategorii science fiction i fantasy, które tak bardzo sobie ukochałam. Nie gardzę jednak żadnym działem, ponieważ wiem, że w każdym z nich każdy czytelnik może znaleźć coś dla siebie. Dlatego nie zamykam się na inne gatunki i czytam także książki young adult, różne mitologie i retellingi baśni, które bywają równie piękne, jak oryginały. Wszystkie pozycje, czy to stare, kupione z drugiej ręki i odnowione czy nowe, pachnące farbą drukarską znajdują i zapewne znajdą miejsce na moim regale. A ja z każdej jednej wyciągnę dla siebie lekcje życiowe i z radością polecę je innym. Stąd moje zamiłowanie do pisania recenzji.

Nowości książkowe w bibliotece

Księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kolejne pozycje książkowe, głównie wspierające proces dydaktyczny z różnych przedmiotów. Tytuły wszystkich książek można znaleźć w katalogu online w zestawieniu tematycznym pod nazwą “Nowości książkowe – grudzień 2022″. LINK

„Zaczytane na Święta” uczennice w audycji Świat Młodych Polskiego Radia Rzeszów

Miło nam poinformować, że trzy „zaczytane” Anie – Ania Ziober (3e), Ania Frodyma (1b) oraz Ania Żelazko (1a) wraz z panią prof. Magdaleną Tkaczyk zostały zaproszone przez panią Bernadetę Szczyptę z Polskiego Radia Rzeszów do rozmowy o pasji czytania w audycji Świat Młodych. Dziewczyny wzięły udział w akcji szkolnej biblioteki pod hasłem „Zaczytam się na Święta”. Jakie książki czytają uczennice? I jakie lektury polecają? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

LINK

Zaczytam się na Święta!

Dla kogo z Was najlepszym prezentem pod choinkę jest książka?
Biblioteka szkolna prezentuje zdjęcia książek z zimowym motywem w tle, które wykonały uczennice naszej szkoły włączając się do akcji „Zaczytam się na Święta”, i po które jako „zaczytane” sięgną w zimowe wieczory. Kto wie, może staną się inspiracją również dla Ciebie!
Zachęcamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć wykonanych przez nasze „zaczytane” uczennice – Anię Ziober (3e), Nikolę Kamińską (1g), Joannę Kacpura (2b), Anię Żelazko (1a) oraz Anię Frodyma (1b).

Zdjęcia

Zimowy czas z książką

 Polecamy książki na zimowe wieczory Zimowy czas z książką

 

Galeria szkolna w bibliotece – rysunki Elizy Stasik

 

Biblioteka szkolna prezentuje rysunki uczennicy klasy 2e Elizy Stasik. Eliza podzieliła się z nami tym, co lubi robić najbardziej w wolnych chwilach, a mianowicie tworzyć ilustracje do książek dla dzieci, które również sama próbuje pisać. Rysuje głownie kolorowymi markerami.  Według Elizy, rola którą pełnią ilustracje do książek to nie tylko uzupełnianie treści, to nauka estetyki i wrażliwości na piękno, rozbudzanie dziecięcej wyobraźni. Dlatego dokłada wszelkich starań, aby rysunki prezentowały się jak najlepiej.   

Zachęcamy do obejrzenia prac Elizy!

Galeria

Kopernik, Matejko, Szymborska – patroni roku 2023

16 listopada 2022 r. Senat RP w specjalnej uchwale postanowił, że patronami roku 2023 będą:

  • Mikołaj Kopernik – 550. rocznica urodzin
  • Jan Matejko – 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci
  • Wisława Szymborska – 100. rocznica urodzin.

Przypominamy, że w lipcu 2022 r. Sejm RP postanowił, że patronami roku 2023 będą: Wojciech KorfantyPaweł Edmund StrzeleckiAleksander FredroAleksandra PiłsudskaMaurycy MochnackiJadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Wiersz biało-czerwony

Rocznicę odzyskania niepodległości można świętować na różne sposoby. 
Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna prezentuje wiersz dla Niepodległej autorstwa Oliwii Kaszowskiej z klasy 1e.

“11 listopada”

to jest bardzo ważna data.

Dzisiaj Święto obchodzimy,

Wolność Polski naszej czcimy.

Dawno temu zniewolona,

spod zaborów uwolniona!

Dzisiaj miejcie w sercach waszych,

Tych – co strzegli granic naszych.

Życie swoje poświęcili,

ale Polskę uwolnili!

Dzisiaj Wolna Polska nasza,

na rocznicę swą zaprasza.

To rocznica jest Wolności,

dzień ogromnej więc radości.

Bo żyjemy w kraju wolnym,

niezależnym i spokojnym.

Bez walk, wojen i niewoli,

na wspomnienia serce boli…

O Ojczyznę naszą dbajmy

i wzajemnie się wspierajmy.

By wolności nie straciła

i JUŻ ZAWSZE WOLNĄ BYŁA!

CZYTAJ PL

Cała Polska buduje książkową formę!

Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza wystartowała!

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki.

Dotychczas w akcji CZYTAJ PL było dostępnych 12 pozycji, w edycji 2022 dołącza do nich sześć tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 książek.

Plakatów z kodem QR szukaj w naszej bibliotece oraz w widocznych miejscach na terenie szkoły i czytaj za darmo przez cały listopad!

Czytanie dla pokoju

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 4c Ewa Głuszyk i Mateusz Kornaga zostali wyróżnieni w Przeglądzie Czytelniczym zorganizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.

Edward Pasewicz laureatem Angelusa 2022!

Drugi raz w historii Angelusa otrzymuje autor z Polski! Za najlepszą książkę prozatorską jury Angelusa uznało powieść „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza (Wielka Litera). Nagroda za przekład trafiła w ręce Daniela Warmuza (za przełożenie z węgierskiego „Szatańskiego pomiotu”), z kolei czeski pisarz Jaroslav Rudiš („Ostatnia podróż Wintenberga”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty) wygrał plebiscyt czytelników.

Dlaczego warto czytać książki?

Ponieważ, jak mówiła Wisława Szymborska, “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Biblioteka poleca książki, które warto przeczytać.

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem

Yuval Noah Harari

Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna i niebezpieczna, musisz przeczytać tę książkę! W tej wciągającej i barwnej książce, która jest pierwszym tomem większej serii, profesor Harari przedstawia się młodym czytelnikom. Ale w rzeczywistości Niepowstrzymani są lekturą dla każdego (od lat 9 do 109!), kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy?

Baśniowa Opowieść

Stephen King

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.

Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim

Maciej Kraszewski

Zamiast wciąż na coś czekać, zacznij żyć – właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje. Porywająca i wzruszająca opowieść o dwóch facetach z zupełnie różnych światów i o spotkaniu, które jednemu z nich ocaliło życie. Prawdziwa historia przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego, łamiącego stereotypy charyzmatycznego duchownego, i Patryka Galewskiego, recydywisty, a dziś szefa kuchni, chwyta za serce i inspiruje.

Annie Ernaux otrzymała literacką Nagrodę Nobla

Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została francuska pisarka Annie Ernaux. Nagroda trafiła do niej „za odwagę i niezwykłą przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i wspólne ograniczenia indywidualnej pamięci”. Annie Ernaux to laureatka Nagrody Renaudot. Jest uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. W swoich książkach porusza głównie wątki autobiograficzne. Do tej pory w Polsce ukazała się jedna jej pozycja, zatytułowana “Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation oraz znalazła się na krótkiej liście dzieł nominowanych do Nagrody Brookera. Polski wydawca tegorocznej noblistki, Wydawnictwo Czarne, poinformował o tym, że wkrótce ukaże się jej zbiór „Bliscy”. Składają się na niego trzy mikropowieści. Francuska pisarka otrzymała również Nagrodę im. Marguerite’a Yourcenara za całokształt twórczości. Oprócz tego jest także pierwszą kobietą, której dzieła wydano w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard jeszcze za jej życia.

Jubileuszowe 25. Targi Książki w Krakowie

Tegoroczna 25. odsłona Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie obędzie się od 27 do 30 października. Wydarzenia będą inspirowane polskim romantyzmem. Zwiedzający będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i powiększyć swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły. Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, dlatego targi po raz kolejny zaprezentują nową odsłonę. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców, przygotowując swoje premiery wydawnicze właśnie na targi.

„Czytanie dla pokoju”

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem pod hasłem „Czytanie dla pokoju”. Nasza biblioteka również włączyła się do akcji tworząc nagranie dwóch tekstów literackich, w myśl słów Benjamina Franklina, że „nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju”. Uczniowie klasy 4c – Ewa Głuszyk i Mateusz Kornaga zaprezentowali wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Koniec i początek” oraz fragment „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania interpretacji utworów!

film – Czytanie dla pokoju

Noc Bibliotek już 1 października!

  1. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem
    „To się musi powieść” w ponad 1000 bibliotekach w całej Polsce.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce.
W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi.

Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022!

Laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2022 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 2 października 2022 r.

 

Kalendarium rocznic literackich przypadających we wrześniu 2022 r.

3.09. – Władysław Syrokomla, właśc. Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla (ur. 29 września 1823 w Smolhowie, zm. 15 września 1862 w Wilnie) – polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu. Nazywany często lirnikiem wioskowym, autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych. 160. rocznica śmierci.

12.09. – Piotr Skarga herbu Pawęża, SJ (ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Autor „Żywotów świętych” i „Kazań sejmowych”. 410. rocznica śmierci.

16.09. – Karen Blixen, właśc. Karen Christence von Blixen-Finecke (ur. 17 kwietnia 1885 w Rungsted k. Kopenhagi, zm. 7 września 1962 tamże) – duńska pisarka, znana głównie ze wspomnień o swoim życiu w Kenii, wydanych jako „Pożegnanie z Afryką”. 60. rocznica śmierci.

21.09. – Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki adwokat, powieściopisarz i poeta. Ważniejsze dzieła: „Waverley, czyli lat temu sześćdziesiąt”, „Rob Roy”, „Ivanhoe”, „Klasztor”, „Przygody Nigela”, „Narzeczona”. 190. rocznica śmierci.

25.09. – William Cuthbert Faulkner (ur. 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi, zm. 6 lipca 1962 w Oxford) – amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949. Opublikował m.in. „Punkt zwrotny”– powieść, „Absalomie, Absalomie” – powieść, „Niepokonane”– powieść, „Dzikie palm” – powieść. 125. rocznica urodzin.

26.09. – Hugh John Lofting (ur. 14 stycznia 1886 w Maidenhead, Berkshire w Anglii, zm. 26 września 1947 w Topanga w Kalifornii) – brytyjski autor literatury dziecięcej, znany głównie jako twórca cyklu książek o rozumiejącym mowę zwierząt doktorze Dolittle. 75. rocznica śmierci.

28.09. – Roman Brandstaetter (ur. 3 stycznia 1906 w Tarnowie, zm. 28 września 1987 w Poznaniu) – polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Znawca Biblii. 35. rocznica śmierci.

29.09. – Józef Rufin Wybicki (ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach) – polski pisarz i polityk, napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego. 275. rocznica urodzin.

29.09. – Émile Édouard Charles Antoine Zola (ur. 2 kwietnia 1840 w Paryżu, zm. 29 września 1902 w Paryżu) – eseista, dziennikarz, krytyk sztuki, francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu. Ważne dzieła: cykl „Rougon-Macquartowie”, powieść „Teresa Raquin”, trylogia „Trzy miasta”. 120. rocznica śmierci.

29.09. – Janina Porazińska (ur. 29 września 1882 w Lublinie, zm. 2 listopada 1971 w Warszawie) – polska prozaiczka, redaktorka, tłumaczka literatury skandynawskiej i literatury szwedzkojęzycznej. Swoją twórczość szczególnie poświęciła literaturze dziecięcej. Opublikowała m.in.: ” Kichuś majstra Lepigliny”, „W Wojtusiowej izbie”, „Kozucha Kłamczucha”, „Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim)”, „Pamiętnik Czarnego Noska”. 140. rocznica urodzin.

Szkolne czytanie “Ballad i romansów”

W środę 14 września 2022 r. w ramach szkolnego czytania przygotowanego przez nauczycieli bibliotekarzy społeczność szkolna spotkała się w auli, aby wspólnie wysłuchać wybranych “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.  

200 lat temu zostały opublikowane po raz pierwszy w Wilnie i były wówczas przewrotem w myśleniu o poezji i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Dziś stanowią klasykę literatury i symbolizują początek romantyzmu. Jak zawsze uczniowie klasy 4c ukazali publiczności swoje talenty recytatorskie interpretując utwory: “Romantyczność”, “Świtezianka”, “Rybka”, “Trzech Budrysów” i “Oda do młodości”.  

Czy romantyczne teksty wpływają na nas dziś? Każdy mógł sobie odpowiedzieć na to pytanie słuchając narodowej lektury.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji Narodowego Czytania!

Zdjęcia

 

Rok Romantyzmu Polskiego 2022

Ballady i romanse Adama Mickiewicza to lektura 11. odsłony Narodowego Czytania. Finał akcji odbędzie się w sobotę 3 września.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2021/2022

 Prof. Aleksander Krawczuk obchodzi 100. urodziny

 Profesor urodził się 7 czerwca 1922 r. w Krakowie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracował potem w Zakładzie Historii Starożytnej. Od 1957 r. wykładał także w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN). Aleksander Krawczuk od początku swojej drogi zawodowej był zafascynowany starożytnością. Przez kilka dekad wykształcił tysiące studentów w zakresie wiedzy o antyku i języku łacińskim. W 1985 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.

W latach 1986-1989 prof. Krawczuk był ministrem kultury i sztuki (w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego). Za swoją działalność naukową i społeczną został w 1997 roku odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prof. Krawczuk to przede wszystkim autor szeregu książek popularyzujących historię starożytnej Grecji i Rzymu. Wspaniale łączył w nich ogromną wiedzę i erudycję z lekkim piórem i poczuciem humoru. Jest autorem biografii cesarzy rzymskich – m.in. Gajusza Juliusza Cezara, Augusta, Nerona, Konstantyna Wielkiego a także “Wojny trojańskiej”, “Upadku Rzymu”, “Kleopatry” oraz “Rzymu i Jerozolimy”.

Najważniejszym dziełem prof. Krawczuka jest jednak “Poczet Cesarzy Rzymskich” (1986 r.), w którym znalazło się 80 biogramów władców imperium. Książka do dziś cieszy się popularnością i jest regularnie wznawiana. Szeroką popularność pomogły profesorowi zdobyć jego programy telewizyjne na temat historii starożytnej (cykl “Antyczny świat profesora Krawczuka”).

Wszystkiego najlepszego!

Targi Książki w Warszawie startują 26 maja

W tym roku Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 26 do 29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki. W roli Gościa Honorowego wystąpi Norwegia. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania szerokiej gamy współczesnej literatury norweskiej polskim czytelnikom.

Targom będzie towarzyszyć rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej: targiksiazkiwarszawa.pl

8 maja – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja). Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 r.

Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa. Najważniejszy wniosek: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii. Oznacza to, że trend spadkowy został trwale powstrzymany.

Na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. Wynik ten nie zaskakuje, jeśli za referencyjny przyjąć rok 2019 – ostatni przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie.

Najczęstszym źródłem czytanych książek są zakupy, przy czym w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online.

Zamknięcie bibliotek w wyniku przepisów ogólnokrajowych lub z powodu miejscowego wzrostu zakażeń w latach 2020–21 ograniczyło dostęp do książek osobom rzadziej kupującym i mogło wpłynąć na niższy poziom czytelnictwa – spadek czytelnictwa jest podobny do zmniejszenia wypożyczeń z 18% do 13%, co dowodzi, jak ważną rolę pełnią biblioteki publiczne w utrzymaniu poziomu czytelnictwa.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego, ponadto jego data jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Ranking najlepiej sprzedających się książek w 2021. Co czytamy?

W pierwszych miesiącach 2022 roku największe polskie sieci księgarń podzieliły się zestawieniami dotyczącymi najlepiej sprzedających się tytułów w 2021 roku. Według ekspertów, minione 12 miesięcy, pomimo trwającej sytuacji epidemicznej, utrudnień związanych z drukiem i wzrostem cen między innymi papieru, okazał się naprawdę dobry dla rynku książki.

Jak zatem wygląda ranking Top 10 najlepiej sprzedających się książek w 2021, uwzględniając dane z kilku największych sieci księgarń w Polsce? Co najchętniej czytaliśmy w minionym roku? Przekonamy się poniżej:

Książki w języku ukraińskim

Tutaj znajdziesz linki do źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania.

AUDIOBOOKI

  • 4read
    Audiobooki w języku ukraińskim (dramaty, historie, opowiadania, proza, biografie, literatura dla dzieci), podzielone na rozdziały, wiele gatunków
  • Audiobooki
    w języku ukraińskim (fragmenty)
  • Biblioteka Literatury Ukraińskiej
    Elektroniczna biblioteka literatury ukraińskiej udostępnia także audiobooki

ŹRÓDŁA DOSTĘPU DO KSIĄŻEK

  • OpenBook
    Strona z bezpłatną literaturą. E-booki są tworzone na bazie dzieł z domeny publicznej. Znaleźć tu można literaturę ukraińską i światową
  • Literatura po ukraińsku
    Książki, opowiadania, bajki, poezja, powieści w języku ukraińskim do pobrania w formatach cyfrowych
  • Biblioteka Literatury Ukraińskiej
    Elektroniczna biblioteka literatury ukraińskiej istniejąca od roku 2000. Jej celem jest udostępnienie literatury ukraińskiej każdemu, kto chce ją przeczytać. Bezpłatne książki, kolekcje, biografie, a nawet literatura współczesna
  • Materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
    Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestawienie dostępnych materiałów edukacyjnych, z których można korzystać w pracy z uczniami przyjmowanymi do polskich szkół w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie
  • MozaBook
    Platforma z zasobami szkoleniowymi dostępna po zalogowaniu. Udostępniane są tu lekcje, materiały metodyczne dla uczniów, podręczniki w języku ukraińskim, filmy, prezentacje i nie tylko

Obrazy Kasi Kotlińskiej

 Zachęcamy do obejrzenia obrazów uczennicy klasy 3a Katarzyny Kotlińskiej. Malowanie stało się jej pasją, choć jak twierdzi definicji pasji nie da się zamknąć w kilku słowach czy zdaniach. Ilu ludzi, tyle definicji. Trudno też określić, jak może zmienić się życie każdego z nas podczas realizacji swoich zainteresowań oraz ile czasu jest potrzebne, aby móc sobie powiedzieć, że jest się człowiekiem z pasją, ponieważ Kasia swoją przygodę z malowaniem rozpoczęła dość niedawno, w październiku ubiegłego roku. W takim razie czym jest pasja? Według Kasi to się po prostu czuje. Kiedy zaczyna malować traci poczucie czasu, a jednocześnie nie czuje zmęczenia. Ogromną satysfakcję sprawia jej przenoszenie rzeczywistości na płótno. Kiedy maluje może się odprężyć, przestać myśleć o problemach i smutku, a także pokazać swoje wnętrze i znaleźć się w innym świecie, który pochłania ją bez końca. Maluje głównie farbami akrylowymi na płótnie, a jej inspiracją są motywy związane z cierpieniem, życiem jednostki oraz problemami, z którymi musi się mierzyć człowiek.

Zdjęcia

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich  Böll, Arthur Miller i Mario Vargas Llosa.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzony jest 3 marca. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim pisarzom i pisarkom wspaniałych dzieł i lekkiego pióra!

W tym szczególnym czasie całym sercem jesteśmy z twórcami ukraińskimi. Jedna z nich, Kateryna Babkina, ubiegłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowowschodniej Angelus wraz z rodziną bezpiecznie dotarła do Wrocławia.

Zdjęcia

Nowe pozycje książkowe wspierające proces dydaktyczny

Książki: Geografia ogólna

Jerzy Makowski – Geografia fizyczna świata

Jerzy Makowski, Tomasz Wites – Geografia świata regiony

Krzysztof Kożuchowski – Meteorologia i klimatologia

Opracowania poruszają różnorodne tematy na styku geografii i innych dziedzin: geologii, ekonomii i socjologii. Omawiane w nich aspekty to między innymi hydrologia, limnologia, ukształtowanie terenu, klimat i regiony świata. Wiele z wyżej wymienionych pozycji to również przydatne pomoce naukowe dla nauczycieli.  

Książki: Wiedza o społeczeństwie

Konstanty A. Wojtaszczyk, Wojciech Jakubowski, Łukasz Zamęcki – Repetytorium maturalne WOS

Repetytorium jest przeznaczone przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych zagadnieniami społecznymi oraz dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Autorzy repetytorium opracowali je również z myślą o sobie – liczą na jak najlepsze wyniki uczniów, chcą mieć bowiem w przyszłości bardzo dobrych studentów.

Książki: Historia

Simon Jenkins – Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina

Dlaczego Europa na przestrzeni dwóch tysięcy lat stała się oazą pokoju, dobrobytu i wolności?

Dlaczego też odcisnęła nieusuwalne piętno na dziejach świata?

Simon Jenkins prowadzi nas w tej błyskotliwej książce krętą ścieżką od starożytności, poprzez średniowiecze, czasy reformacji i rewolucji francuskiej aż do dwóch wojen światowych i współczesności. Opowiada o wybitnych europejskich politykach, żołnierzach, postaciach kultury, nauki i sztuki, a także wielkich zbrodniarzach. Śledząc główne wydarzenia rozgrywające się w kolejnych epokach, łączy najważniejsze siły sprawcze wpływające na jej dzieje w jedną narrację – dogłębną, barwną i fachową.

Co sprawiło, że ten niewielki kontynent stał się tak potężny? W jaki sposób zlepek różnojęzycznych, niekiedy bardzo odmiennych nacji poprzedzielanych górami i puszczami, rozrzuconych na licznych wyspach i półwyspach dorobił się zbiorowej świadomości? Dlaczego działania europejskich dyplomatów tak często prowadziły do rozlewu krwi? Jak to się stało, że europejska kultura i nauka zdominowały świat?

Mimo znaczenia polityki, gospodarki i kultury tego kontynentu aż dotąd nie było książki, która syntetycznie ujęłaby jego dzieje. Mistrzowski portret Europy Simona Jenkinsa wreszcie zapełnił tę ziejącą lukę. Różnorodność, przewaga militarna, dynamika i energia gospodarcza, biegłość w nauce oraz inwencja twórcza zapewniły Europie wyjątkowe miejsce w dziejach ludzkości. Nawet dziś, w okresie względnego upadku znaczenia, przyciąga jak magnes uchodźców, emigrantów, uczonych i turystów z całego świata (…). Niezwykły zakątek. – Simon Jenkins

Warto przeczytać

Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników

Jedna z najciekawszych autobiografii dla młodzieży w ostatnich latach. Żona prezydenta Stanów Zjednoczonych dzieli się z czytelnikami zarówno zdarzeniami ze swojej codzienności, nawykami, przyzwyczajeniami, jak i wydarzeniami, które odmieniły jej życie. Obama opowiada również o trudnych dla niej sytuacjach i emocjonalnych znaczeniach, jakie im nadawała w ciągu całego życia. Bardzo dobra, mądra i wciągająca lektura dla każdego empatycznego młodego człowieka.

Przemytniczki złotych kości

Bardzo ciekawy reportaż o niezwykłych złodziejkach, które w PRL-u przemycały złoto… do Indii. Barwny język autora, świetnie warsztatowo opracowany temat, egzotyczna sceneria sprawiają, że Przemytniczki złotych kości to jeden z najlepszych ubiegłorocznych reportaży. Chapeau bas!

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Bardzo dobra biografia znanego rodu twórców światowej mody. Autorka ukazuje losy włoskiej rodziny z ich wadami, namiętnościami, talentem i intrygami, bazując na relacjach wielu osób (nie zawsze bezpośrednio związanych z rodziną). Co ciekawe, Forden odwraca chronologię wydarzeń, rozpoczynając narrację od chwili śmierci Maurizzio Gucciego. Ten tytuł – po głośnej filmowej ekranizacji – z pewnością będzie się cieszyć zainteresowaniem czytelników.

Galeria szkolna w bibliotece – rysunki Gabrysi Lis

Każdy potrzebuje odskoczni od codziennej rutyny. Zwłaszcza przy takim natłoku obowiązków z jakim zmagają się licealiści. Jedni wybierają sport, inni uciekają w filmowy lub serialowy świat, niektórzy zaś tworzą sobie własną rzeczywistość, choćby na zwykłym papierze. Do grupy tych ostatnich zalicza się Gabrysia Lis, uczennica klasy 2bc, której hobby stanowi rysunek.

Aktualnie tworzy obrazki bardziej komiksowe i rysuje głównie za pomocą ołówka. Niekiedy sięga po farby i promarkery.

Uwielbia rysować i jest przekonana, że będzie robić to do końca życia. To jej odskocznia od rzeczywistości, trudnych chwil i złości. Rysowanie ją uspokaja, pozwala zapomnieć o problemach i poprawia humor.

Zachęcamy do obejrzenia rysunków Gabrysi!

Galeria

Nowości książkowe w naszej bibliotece

Informujemy, że księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne pozycje książkowe.
Tytuły wszystkich książek można znaleźć w katalogu online w zestawieniach tematycznych pod nazwą “Nowości książkowe – grudzień 2021″.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Zdjęcia

 

275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej

Już wkrótce nastąpi inauguracja nowych czytelń, która będzie towarzyszyć obchodom 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej. Otwarcie dla czytelników nastąpi 24 lutego 2022 r. – w dniu, w którym obchodzona jest rocznica jej reaktywowania przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP w 1928 r.

Uroczystość otwarcia nowych przestrzeni publicznych w Bibliotece Narodowej jest połączona z jubileuszem 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej. W uznaniu zasług Andrzeja i Józefa Załuskich, twórców pierwszej w Polsce biblioteki narodowej, czytelnia ze zbiorami bibliologicznymi została nazwana Czytelnią Załuskich.

Zapowiedziana w Programma literarium z 1732 r. jedna z pierwszych bibliotek narodowych w Europie i pierwsza w Polsce została otwarta dla czytelników w Warszawie w 1747 r. Była jedną z największych bibliotek publicznie dostępnych w Europie w owym czasie. Po śmierci fundatorów przeszła pod opiekę państwa jako Biblioteka Rzeczypospolitej. W 1780 r. Sejm przyznał jej prawo otrzymywania egzemplarza obowiązkowego każdej publikacji z terenu Polski.

Świąteczny czas z książką

Za oknem coraz zimniej i ciemniej.

Ten czas to najlepsza pora na spędzenie wieczoru z dobrą książką.

Gorąca herbata, świąteczne światełka, zapach choinki, cynamonu i wspaniała lektura.

Biblioteka poleca powieści idealne na okres grudniowy.

Jest w czym wybierać.

Galeria szkolna w bibliotece

Stare powiedzenie mówi: “jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”. Dlatego warto posługiwać się tym środkiem wyrazu, aby tworzyć spójny obraz biblioteki szkolnej – miejsca rozwijania wiedzy i talentów.  Tym razem galeria szkolna w bibliotece prezentuje prace plastyczne Kingi Karakuły, uczennicy klasy 2bc.

Dobieranie kolorów, tworzenie martwych natur, pejzaży czy malowanie ołówkiem to ulubione techniki Kingi. Malowanie wzbogaca jej codzienność i kształtuje charakter. Regularne malowanie obrazów stymuluje twórczo umysł i rozwija warsztat artystyczny. Podobnie jak czytanie książek, malowanie obrazów pozwala puścić wodze fantazji, oferując w zamian nieskończoną radość i satysfakcję z tworzenia.

Zachęcamy do obejrzenia prac Kingi!

Zdjęcia

KONKURS fotograficzno-czytelniczy „SLEEVEFACE w świątecznej odsłonie

– ubierz się w książkę” rozstrzygnięty!

Znamy wyniki konkursu zorganizowanego przez bibliotekę. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania czytelnictwa i fotograficznych umiejętności wśród uczniów. Nagrody książkowe w konkursie otrzymały uczennice:

Kamila Drabik (3c),

Izabela Sokołowska (3Gg),

Amelia Kaczmarz (3Gg).

Gratulujemy!

Zdjęcia

Proekologia – czyli jak sprzyjać zachowaniu równowagi w przyrodzie?

David Gates

Każdy z nas jest maleńką cząstką świata, ale to, jak traktujemy otaczające nas środowisko, wpływa na ten świat, na nasze zdrowie i życie. Żyjemy w czasach, kiedy na skutek rozwoju cywilizacji i ingerencji człowieka, powietrze, woda, gleba są nieustannie zanieczyszczane, zagrożone są niektóre gatunki zwierząt i roślin, towarzyszy nam globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, nadmierny hałas i smog.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby kształtować nasze nawyki proekologiczne na co dzień. Wcale nie potrzeba do tego wielkich nakładów – wystarczą chęci i trochę kreatywności.

Do podstawowych zachowań proekologicznych należy:

  • Segregacja odpadów i recycling
  • Korzystanie z bardziej ekologicznych środków transportu
  • Sadzenie więcej drzew (zwłaszcza w miastach i jako izolacyjne pasy zieleni wokół zakładów przemysłowych) – rośliny wyłapują zanieczyszczenia
  • Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne)
  • Oszczędzanie wody (branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, używanie zmywarki do naczyń).
  • Używanie ekologicznych środków czystości
  • Nie używanie jednorazowych reklamówek (zamiast tego korzystanie z wielorazowej torby na zakupy)

Ważne jest też to, aby dbać o swój zdrowy styl życia. Jest to jeden z filarów utrzymania naszego organizmu w dobrym stanie. Nie chodzi tylko o zdrowe odżywianie, ale zarówno o ilość przyjmowanego pokarmu i jego jakość. Należy też pamiętać o: aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, czy umiejętnym radzeniem sobie ze stresem. Ryzyko zapadalności na choroby zwiększa się także pod wpływem używek takich jak alkohol, czy palenie wyrobów tytoniowych.

Nasza szkoła promuje akcję proekologiczną, dlatego zachęcamy uczniów z klas 3b, 3c, 3e, 3f, 3g do wykonania ulotek o tematyce związanej z proekologią. Ulotki należy przekazać Pani prof. Annie Wójcik do końca marca (jedna ulotka na semestr). Prace zostaną sprawdzone pod względem merytorycznym i będą umieszczone w bibliotece szkolnej. Uczeń, który wykona ulotkę zostanie nagrodzony oceną z aktywności z chemii.

Dlaczego warto czytać?

Jeżeli nie czytasz wielu książek, proponujemy ci prosty układ. Daj nam szansę i przeczytaj ten tekst. W najgorszym wypadku stracisz 3 minuty, a w najlepszym – zyskasz hobby na całe życie.

LUBISZ GRAĆ W WIEDŹMINA?

To spodobają ci się książki tej sagi. Oglądasz filmy Marvela? Przeczytaj komiksy, od których wszystko się zaczęło. To samo dotyczy Gry o tron, Władcy Pierścieni, Igrzysk śmierci i tysięcy innych przykładów. Współczesne seriale, filmy i gry są świetne, ale książki jeszcze lepsze.

KSIĄŻKI NIE SĄ DLA NUDZIARZY!

Choć niektórym tak się wydaje. Gdy poznasz biografie słynnych pisarzy, przekonasz się, że kiedyś byli gwiazdami i to o nich pisałby dziś Pudelek. Z tym, że ich losy były znacznie ciekawsze niż dzisiejszych celebrytów. Masowe filmy i seriale są z reguły ugrzecznione, przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Pisarze mogą pisać to, co myślą.

LUDZIE OCZYTANI SĄ ATRAKCYJNIEJSI I PEWNI SIEBIE

Udowodniono to w badaniach. Szczególnie wpływa to na ocenę wśród kobiet. Czytanie zwiększa jedne z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie – inteligencję i pewność siebie. Gdy masz wiele do powiedzenia, rozmowa w wymagającym gronie przestaje być wyzwaniem.

CZYTAJĄC, POZNAJESZ SIEBIE

Masz kilkanaście lat, kształtuje się twoja osobowość. Ciągle słyszysz, co jest dla ciebie dobre i czego oczekują od ciebie inni. Dzięki książkom dowiesz się, czego ty chcesz, kim jesteś, jak postrzegasz świat. Czytanie to – poza rozrywką – okazja do spędzenia czasu ze sobą.

CZYTANIE SIĘ OPŁACA

Nie przez przypadek prawie wszyscy najbardziej wpływowi, najbogatsi, a już na pewno najmądrzejsi ludzie są zadeklarowanymi fanami książek. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, by osiągnąć sukces, to po prostu zacznij czytać. To najlepsza inwestycja, w dodatku przyjemna i darmowa.

ĆWICZ MÓZG I INTELIGENCJĘ

Z książek wiele się dowiesz – to jasne. Ale jeszcze ważniejsze jest to, jak czytanie wpływa na twój mózg. Czytając, tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Pamiętasz, co działo się np. 200 stron wcześniej. Nawet nie zauważasz, z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i selekcjonuje informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając w fikcyjny świat, uczysz się całkowicie skupiać na jednej czynności. To kluczowa umiejętność w czasach licznych rozpraszających bodźców.

STAJESZ SIĘ SZCZĘŚLIWSZYM CZŁOWIEKIEM

Tak po prostu. Osoby czytające dla przyjemności są statystycznie znacznie bardziej zadowolone z życia, lepiej wykształcone, kreatywne, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Życzymy ci radości z czytania!

Galeria szkolna w bibliotece

Młodzież w naszej szkole ma wiele talentów i uzdolnień. Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę prac plastycznych uczennicy klasy 3g, Aleksandry Szkoły. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie wpływu człowieka na kształt kultury i przede wszystkim prezentowanie twórczości młodzieży naszego liceum. Dzięki takim wystawom uczniowie często ujawniają ukryte dotąd talenty i mają szansę pochwalić się nimi przed szkolną publicznością.
Ola to amatorka ołówka i kredek, por­trecistka, a przede wszystkim osoba o wielkiej pasji, którą od dziecka fa­scynuje ludzka twarz oraz to, co wyraża. Rysowanie jest dla niej formą relaksu i wyciszenia, wpływa na postrzeganie świata, kształtuje empatię, jest twórczym wykorzystaniem wolnego czasu.

Zachęcamy do obejrzenia rysunków Oli!

KONKURS fotograficzno-czytelniczy „SLEEVEFACE w świątecznej odsłonie – ubierz się w książkę”

Jeżeli lubisz czytać, a do tego fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną o akcent świąteczny kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficzno-czytelniczym SLEEVEFACE  w świątecznej odsłonie – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała.  W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego. Nasz sleeveface polega dodatkowo na wzbogaceniu kompozycji o dowolnie dobrany przez Ciebie akcent świąteczny.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki, które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody książkowe i ocena z aktywności z języka polskiego. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

Szczegóły w regulaminie TUTAJ

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

Targi Książki w Katowicach zakończone

Znakomici goście, oferta ponad 90 wystawców, 40 rozmów z pisarzami na dwóch scenach i ponad 70 spotkań na stoiskach – łącznie ponad 110 wydarzeń od 12 do 14 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a do tego blisko 15 000 odwiedzających. Wstęp na Targi był bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Zróżnicowana oferta wystawców z całej Polski, książkowe premiery i bestsellery, spotkania z autorami, warsztaty, dyskusje, wymiana książek oraz atrakcje dla dzieci – to wszystko w ciągu trzech dni, które dla miłośników książek były okazją do udziału we wspólnym czytelniczym święcie.

29. edycja Targów Książki Historycznej

Tegoroczna edycja Targów Książki Historycznej odbędzie się w dniach 25–28 listopada 2021 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 120 wydawnictw. Wstęp bezpłatny.

Tak jak dotychczas i 29. edycja będzie strefą popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów. Bogaty program czterodniowych targów obfituje w panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, prezentacje gier strategicznych i planszowych. Od lat Targom Książki Historycznej towarzyszy Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

Damon Galgut laureatem Nagrody Bookera 2021 za powieść
„The Promise”

W Londynie przyznano jedną z najważniejszych nagród literackich. Prestiżowa Nagroda Bookera 2021 została przyznana południowoafrykańskiemu autorowi powieści „The Promise”. Damon Galgut swoją pierwszą powieść napisał już jako 17-latek. Nagrodzona książka ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne.

W nagrodzonej książce „The Promise” autor przedstawia obejmującą cztery dekady sagę rodziny Swartów. Sam pisarz twierdzi, że głównym tematem książki jest czas. Pomysł na jej napisanie zrodził się w trakcie rozmowy z przyjacielem, który jest ostatnim żyjącym członkiem swojej rodziny – opowiedział on wówczas Galgutowi o pogrzebach, w których uczestniczył: matki, ojca, brata i siostry. Nagrodzona powieść jest chwalona za styl, porównywany do pisarstwa Faulknera i Joyce’a.

Czytaj PL – akcja nie z tej ziemi

Nie z tej ziemi – taka właśnie jest akcja Czytaj PL. Jak inaczej bowiem nazwać przedsięwzięcie, dzięki któremu przez cały miesiąc można czytać książki za darmo? 

Już od 7 lat w ramach Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpoczyna się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. 

Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów:

  1.  Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia).

Szczegółowy opis i regulamin listopadowej akcji promującej czytelnictwo dostępny jest TUTAJ.

Plakat

 

Patroni roku 2022

Sejm ustanowił rok 2022 rokiem kolejnych dwóch patronów. Tym razem posłowie wskazali polskiego farmaceutę, wynalazcę i pioniera przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza nazywanego czasami „polskim królem nafty” oraz pisarza Józefa Mackiewicza.

Innym patronem 2022 roku został Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu. W tym roku przypada kilka ważnych rocznic związanych z jego osoba. To 275. rocznica urodzin, 225. rocznica napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 200. rocznica śmierci oraz 95. rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

To nie jedyni patroni roku 2022. Sejm zdecydował, że patronkami tego roku zostaną także trzy kobiety: pisarka Maria Konopnicka w 180. rocznicę urodzin, pedagog Maria Grzegorzewska w setną rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej oraz himalaistka Wanda Rutkiewicz w 30. rocznicę śmierci.

Jesień służy poezji, a poezja jesieni …

Jesień to dobry czas na spotkanie z poezją. Warto czytać wiersze o każdej porze roku, ale to właśnie ten okres często najbardziej kojarzy się nam z liryką. To czas szczególny, który skłania do refleksji, inspiruje, budzi zadumę. Poezja często podejmuje najistotniejsze dla ludzkiej egzystencji problemy, bywa zakorzeniona w tradycji, kameralna, intymna, poruszająca, ale też zabawna i pisana z przymrużeniem oka. Liryka nas uwrażliwia, kształci, buduje koncentrację, pamięć, pozytywnie wpływa na rozwój mowy oraz tworzenie systemu wartości. „A jesienią, gdy chmurki i humorki” (jak pisał w „Rozmowie lirycznej” Gałczyński) – liryka to świetna czytelnicza alternatywa dla prozy.

Nadchodzący listopad jest miesiącem obfitującym w święta oraz w daty istotne dla literatury, kultury i sztuki.

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, na dzień 4 listopada przypada 75 rocznica założenia Unesco, natomiast dzień 14 listopada to Ogólnopolski Dzień Biblioterapii.

W listopadzie obchodzimy również rocznice urodzin lub śmierci wybitnych polskich poetów, m.in. 5 listopada przypada 84 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana, 14 listopada 143 rocznica urodzin Leopolda Staffa, a 24 listopada 130 rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Nagroda Literacka Nike 2021 przyznana

Nagroda Literacka Nike została w tym roku przyznana Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nagrodę 25-lecia Nike otrzymał z kolei Mariusz Szczygieł za „Nie ma”. Nike przyznawana jest od 1997 roku, a trafia w ręce autorki bądź autora najlepszej książki roku poprzedniego.

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty – głównie dotyczące problematyki Europy Środkowej oraz Górnego Śląska – publikował w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” czy „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Poza „Kajś” w dorobku ma trzy inne książki, w tym „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyd. Czarne) to rzecz o tożsamości, przynależności. O próbie zrozumienia różnych racji. Ta książka jest jak puzzle, w których z pozornie niepasujących do siebie elementów wyłania się spójny obraz. „Kajś” to wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Życzenia dla biblioteki

Po ponad 130 latach nieustannej pracy na rzecz uczniów, w październiku, miesiącu jej święta możesz napisać serdeczne życzenia swojej kochanej bibliotece.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkich czytelników do składania życzeń bibliotece. Kartki z życzeniami można przynieść do biblioteki lub wysłać mailem na adres biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl

Ponadto na specjalnie przygotowanej w bibliotece tablicy można wpisać życzenia, podziękowania czy swoje przemyślenia dotyczące biblioteki i książek.

Zapraszamy! Zdjęcia

Szkolne czytanie “Moralności pani Dulskiej”

Dulszczyzna jest nieśmiertelna… Wychodząc zapewne z tego założenia w ramach akcji Narodowego Czytania 2021 zaproponowano lekturę ponadczasowej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. I w naszej szkole śledziliśmy tragiczne i komiczne zarazem losy rodziny Dulskich, które – o zgrozo! – nic nie straciły na swej aktualności.

W środę 22 września 2021 r. w ramach szkolnego czytania przygotowanego przez nauczycieli bibliotekarzy społeczność szkolna spotkała się w auli, aby wspólnie wysłuchać fragmentów dramatu.  Uczniowie klasy 3c z iście aktorskim zacięciem przeczytali fragmenty sztuki, czym zapewne zachęcili młodzież do lektury całości tekstu. Utwór Zapolskiej wzbogacił literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna”, czyli hipokryzja, zakłamanie, podwójne standardy moralne, głupota, skąpstwo, przepychanie się przez życie łokciami, lekceważenie słabszych i poczucie wyższości w stosunku do nich, weszło na trwałe do języka potocznego.

Wszystkim Państwu dziękujemy za wzięcie udziału w ośmieszeniu dulszczyzny.

Zdjęcia

Targi Książki 2021

Po wielu miesiącach oczekiwania z ogromną radością przyjęliśmy informacje o planowanych Targach Książki. W dniach 9-12 września w PKiN ruszają Targi Książki w Warszawie. Przed nami piękne wrześniowe dni z książkami i ich twórcami – bogaty program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych, Gość Honorowy – Czechy i spotkania z czeskimi autorami i literaturą naszego południowego sąsiada, a do tego setki autorów, oferta wydawców z Polski i ze świata, Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, Festiwal Kryminalna Warszawa, Festiwal Komiksowa Warszawa, rozbudowany program dla dzieci i młodzieży i wiele więcej! Natomiast w dniach 14-17 października odbędą się 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegoroczne oblicze wydarzenia to połączenie tradycyjnych stoisk z nowoczesnymi dodatkami wirtualnymi.

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 10. jubileuszową edycję Narodowego Czytania 2021. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest wystawa Dulska na scenie, którą można oglądać od 26 sierpnia do 19 września 2021 r. w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury. Wystawa prezentuje dzieje sceniczne dramatu, począwszy od krakowskiej prapremiery z 1906 roku po realizacje teatralne z XXI wieku, włącznie z ostatnią warszawską inscenizacją z 2011 roku. Afisze, programy, fotografie i karykatury przypomną blisko 20 najważniejszych przedstawień najpopularniejszego dramatu Zapolskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego oraz Teatru Ateneum w Warszawie.

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w późniejszych dniach września.

Poszerzamy wiedzę o polskiej literaturze współczesnej

Instytut Literatury, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydając Kwartalnik Kulturalny „Nowy Napis”, podejmuje wyzwanie zainteresowania młodych ludzi literaturą współczesną, która nie funkcjonuje w obiegu komercyjnym. W piśmie promowani będą autorzy wartościowych, ambitnych utworów literackich i innych dzieł kultury, a czytelnicy dostaną narzędzia i materiał do tego, by móc je rozumieć i interpretować. Czasopismo to dostępne jest również w naszej bibliotece.

„Nowy Napis” to jednak nie tylko druk. Sprawnie działa portal NowyNapis.eu, który składa się z tygodnika „Nowy Napis co tydzień”, czytelni obejmującej wiersze, prozę, szkice, eseje, nagrania wideo, interpretacje, teksty krytyczne oraz działu wydawnictw, przedstawiającego publikacje, które ukażą się pod patronatem Instytutu Literatury.

Kwartalnik Kulturalny „Nowy Napis’’ – to inicjatywa, której głównym celem jest promocja literatury współczesnej wśród młodzieży licealnej, studenckiej, nauczycieli oraz środowiska akademickiego oraz inicjowanie dyskusji wokół niekomercyjnych dzieł literatury i sztuki. Misją jej w dłuższej perspektywie jest poszerzenie kręgu czytelników kompetentnych do oceny współczesnych zjawisk, wydarzeń i dzieł literackich, a także stale poszukujących nowych nurtów i konwencji w literaturze. W konsekwencji twórcy pisma chcą dostarczać okazji do poczucia przyjemności odkrywania głębszych sensów kultury.

Wzrost poziomu czytelnictwa w Polsce

Jak podaje najnowszy raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce, co najmniej jedną książkę przeczytało w zeszłym roku 42% Polaków. Oznacza to 3% wzrost w porównaniu z rokiem 2019. Jest to również najlepszy wynik od sześciu lat. Warto jednak podkreślić, że poziom czytelnictwa w 2004 roku wynosił 58%.

Najchętniej po książki sięgają w naszym kraju kobiety. Co najmniej jedną książkę przeczytało w zeszłym roku 51% kobiet i 33% mężczyzn. Kobiety wypadają również lepiej pod względem intensywności czytania. 15% z nich przeczytało co najmniej siedem książek w ciągu roku. W przypadku mężczyzn wynik wynosi 7%.

Najpoczytniejsi autorzy według liczby czytelników w roku 2020:

  1. Remigiusz Mróz
  2. Olga Tokarczuk
  3. Stephen King
  4. Harlan Coben
  5. Adam Mickiewicz
  6. Henryk Sienkiewicz
  7. Andrzej Sapkowski
  8. Szczepan Twardoch
  9. E. L. James
  10. Jo Nesbo

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który przypada na 23 kwietnia, to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Tym bardziej cieszy fakt, że coraz młodsze pokolenie zaczyna pisać książki. Najlepszym tego przykładem jest uczennica naszej szkoły Gabriela Rokosz z klasy 2Bg, która napisała książkę dla młodzieży pt. ”Ostatnie istnienie”. Obecnie pracuje nad drugą powieścią, a w planach ma napisanie kolejnych.

Gratulujemy!

“BIBLIOTECZNE POLECAJKI”

Książki, które polecam

Drodzy czytelnicy, rozpoczynamy cykl prezentacji waszych odkryć czytelniczych pod nazwą “Biblioteczne polecajki”. Zachęcamy do podzielenia się waszymi spostrzeżeniami na temat wybranych przez Was książek. Krótką recenzję oraz zdjęcie książki prosimy przesyłać na adres biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl.

Inspiracją do rozpoczęcia cyklu stała się dla nas uczennica naszej szkoły Ola Bochno z klasy 2Ag, która jest wielką miłośniczką książek oraz aktywną propagatorką czytelnictwa. Ola będzie dzielić się z nami swoimi propozycjami czytelniczymi jako główna recenzentka “Bibliotecznych polecajek”.

Dołączcie do Oli i pokażcie, że czytanie to wielka frajda również dla Was!

 

 Biblioteka poleca – wybierz książkę dla siebie

     

“Stacje serc” – To niecodzienna historia miłosna rozpisana na planie warszawskiego metra. Monika Sjöholm przybliża bolączki trapiące współczesnych ludzi i w wyrazisty sposób krytykuje cyfrowy świat, w którym przyszło nam żyć.

“Z bardzo daleka” – Kolejny tom bestsellerowej serii z charyzmatycznym Michelem Balistrerim. Emerytowany komisarz policji będzie musiał pomóc swojemu następcy w prowadzeniu śledztwa, które może się dla niego okazać ostatnim…. 

“Nieśmiertelnicy” – W najnowszej powieści Marka Migalskiego ludzkość opanowała epidemia nieśmiertelności. Realizm miesza się tu z fantazją, tragedia z farsą, czułość z szyderstwem. To powieść wzruszająca i brutalna zarazem, delikatna i okrutna. Jak życie. Nawet to nieśmiertelne.

W wieku 75 lat zmarł Adam Zagajewski – ceniony pisarz, prozaik i eseista, przedstawiciel Nowej Fali i laureat wielu międzynarodowych wyróżnień

Adam Zagajewski był poetą, pisarzem i eseistą, przedstawicielem Nowej Fali, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalistą Nagrody Literackiej „Nike”, Międzynarodowej Nagrody Vilenica, Nikolaus-Lenau-Preis, Nagrody Tomasa Tranströmera i Neustadt Prize. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1945 r. we Lwowie.  W latach 1982–2002 żył we Francji. Był redaktorem „Zeszytów Literackich”. Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego „Komunikat” (1972) i „Sklepy mięsne” (1975) stanowiły realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka. Zagajewski był autorem takich zbiorów wierszy jak m.in. „List. Oda do wielości” (1983), „Jechać do Lwowa” (1985) oraz „Płótno. Paryż” (1990) „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1997), „Pragnienie” (1999), „Asymetria” (2014), „Lotnisko w Amsterdamie” (2016), „Prawdziwe życie” (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne takie jak „Dwa miasta” (1991) „W cudzym pięknie” (1998), „Obrona żarliwości” (2002), „Poeta rozmawia z filozofem” (2007), „Substancja nieuporządkowana” (2019). “Substancja nieuporządkowana” jako nowość książkowa jest dostępna w naszej bibliotece.

Najstarsze zabytki języka polskiego

Biblioteka Narodowa prezentuje kolekcję cyfrową poświęconą najstarszym zabytkom języka polskiego. Zawiera ona bezcenne skarby polskiej kultury, m.in. Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rozmyślanie przemyskie, Psałterz puławski, Bogurodzicę. Obok nich pokazano teksty mniej znane, ale wciąż intrygujące. Zdigitalizowane rękopisy opatrzone komentarzem są dostępne w bibliotece cyfrowej polona.pl.

Nakładem Wydawnictwa Biblioteki Narodowej ukazała się też publikacja Pierwsze/Najstarsze, przybliżająca dwanaście skarbów kultury polskiej – zabytków rękopiśmiennych przechowywanych w skarbcu BN, które leżą u podstaw polskiej tożsamości narodowej. Jej kolejne rozdziały odnoszą się bądź do pojedynczego kodeksu jako całości, bądź też tylko do jednego z zawartych w nim tekstów, czasem zaś do zaginionego oryginalnego utworu, którego zachowanym śladem jest zespół przechowujących go kopii (tzw. tradycja rękopiśmienna danego utworu umożliwiająca rekonstrukcję jego oryginalnego brzmienia). Poszczególne eseje zostały również opublikowane na blogu POLONY:

Laureaci nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” przyznał po raz dziewiętnasty swoje doroczne nagrody – tytuły Książek, Audiobooka, Człowieka i Wydawcy Roku. Tytuły Książek Roku „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznawane są w kilku etapach. Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które jego zdaniem zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie i artystyczne. Pozycje te otrzymują tytuł Książki Miesiąca. Przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród nich wybranych zostaje pięć najważniejszych, które otrzymują miano Książek Roku.

 Publikacje nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to: „Talita” Pawła Huelle (Znak), „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie), „M. Syn stulecia” Antonia Scuratiego (Wydawnictwo Sonia Draga), „Lato 1920” Joanny Rolińskiej (Bellona), „Biblioteka szaleńca” Edwarda Brooke-Hitchinga (Rebis) oraz „Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej (Biały Kruk).

Patroni roku 2021 – Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 r. Uznany poeta, dramaturg, prozaik. Prekursor awangardy w poezji i dramacie. Na pytanie, czy możliwa jest poezja po Oświęcimiu, dał własną odpowiedź, tworząc nowy typ powściągliwego wiersza. Poszukiwacz nowych form ekspresji poetyckiej, odchodzący od awangardy w stronę ascetycznej prostoty. Autor m.in. tomów wierszy i poematów: “Niepokój”, “Regio”, “Płaskorzeźba”, “Zawsze fragment”, “Matka odchodzi”. Odnowiciel formy teatralnej: “Kartoteka”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Na czworakach”, “Kartoteka rozrzucona”. Poeta zmarł w 2014 r.

Rok Różewicza jest szansą, żeby przypomnieć tę część jego twórczości, do której się ostatnio nie wraca. Pojawi się też pierwsza reporterska biografia poety, autorstwa Magdaleny Grochowskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością Różewicza, której najbardziej znane tytuły znajdują się w naszej bibliotece.

12 lekcji i multimedia na temat licealnych lektur szkolnych

Na stronie lekcjeoczłowieku.pl znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych (dla liceów) oraz bogaty zbiór multimediów. Wszystko dostępne online.

Każda lekcja składa się z kilku wykładów (każdy ok. 15-30 min) oraz oferty multimediów związanych z tematem.

„Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lekcje dotyczą lektur z przekroju całej historii literatury polskiej – od Bogurodzicy do Olgi Tokarczuk.

Prof. Jerzy Zajadło laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

 Prof. Jerzy Zajadło został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł na dalsze badania naukowe. Szósta gala konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki odbyła się online.

Specjalizujący się w zakresie teorii i filozofii prawa prof. Zajadło otrzymał nagrodę za książkę „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche.

 Autor w rozważaniach nad współczesnym znaczeniem rzymskich paremii odwołuje się do dorobku filozofii prawa, praktyki tworzenia i stosowania prawa a także zagadnień z zakresu relacji między etyką a prawem i nauką prawa.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Ideą konkursu jest „dawanie dowodu na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach”.

Patron nagrody – prof. Tadeusz Kotarbiński – był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola „opiekuna spolegliwego”, czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

Plebiscyt Bestsellery Empiku 2020

To była prawdziwa kulturalna odyseja, ekscytująca podróż przez świat kultury i prezentacja tego, co najlepiej odbierane w muzyce, filmie i literaturze. Najbardziej inspirujące i magiczne momenty kulturalne ubiegłego roku zebrane w jednym miejscu! Podczas gali Bestsellery Empiku 2020 Katarzyna Grochola, Mela Koteluk i Marysia Sadowska wręczyły statuetki twórcom najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w ubiegłym roku książek, płyt i filmów, a w duetach i kolaboracjach usłyszeliśmy Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Tomasza Organka, PRO8L3M, sanah, Margaret, Martynę Jakubowicz oraz duet Kwiat Jabłoni i Vito Bambino. Na scenie wystąpili również artyści nominowani do muzycznych Odkryć Empiku – Król (za 2019 rok) i OKI (za 2020 rok).

Wyniki gali Bestsellery Empiku 2020 w niektórych kategoriach, okazały się być sporą niespodzianką. Triumfowali m.in. sanah, Zygmunt Miłoszewski czy Katarzyna Nosowska.

Pełna lista zwycięzców gali Bestsellery Empiku 2020

Patroni roku 2021 – Cyprian Kamil Norwid

W tym tygodniu przypominamy postać Cypriana Kamila Norwida, który w 200. rocznicę urodzin został patronem roku. “Czwarty wieszcz” urodził się w 1821 r., był poetą, autorem wierszy lirycznych, poematów (m.in. “Promethidion”, “Rzecz o wolności słowa”), prozaikiem (m.in. “Czarne kwiaty”, “Białe kwiaty”), dramatopisarzem (“Za kulisami”), malarzem. W 1842 r. wyjechał z Polski. W salonach artystycznych Paryża znany był głównie jako rysownik. Za życia ukazała się tylko jedna jego książka poetycka – wybór “Poezje” wydany w Lipsku. Przeszła bez echa. Literat zmarł w paryskim przytułku św. Kazimierza w 1883 r.

Na pewno szczególnym momentem w dziejach naszej recepcji Norwida był ten, w którym jego poezja spotkała się z popkulturą, co było zasługą Czesława Niemena. Na wydanej pół wieku temu płycie “Niemen Enigmatic” artysta zamieścił mianowicie suitę z tekstem Norwidowego wiersza “Bema pamięci żałobny rapsod”.

Ignorowany za życia, po śmierci często bywał Norwid traktowany zależnie od potrzeb lub aktualnych mód literackich. Ani on sam, ani jego twórczość nigdy nie były dla rodaków oczywiste, często wręcz kłopotliwe. Wybrane pozycje jego twórczości znajdują się także w zbiorach naszej biblioteki.

Patron Roku 2021 – Krzysztof Kamil Baczyński

Kontynuując prezentację wybitnych ludzi pióra, którzy zostali patronami roku 2021, w tym tygodniu przypominamy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Urodził się 22 stycznia 1921 r. Nazywany poetą z pokolenia Kolumbów, którego pierwsze tomiki ukazywały się podczas okupacji, a cały dorobek, obejmujący kilkaset wierszy i opowiadań, przetrwał wojnę. Inaczej niż sam autor, który zginął w powstaniu warszawskim w 1944 r. Mit poety z AK i Szarych Szeregów był inspirujący nie tylko dla literatów, utwory Baczyńskiego były wielokrotnie śpiewane – tu punktem odniesienia pozostają “Wiersze wojenne” Ewy Demarczyk z 1965 r. Znane są również interpretacje Jacka Kaczmarskiego i Grzegorza Turnaua. Przed ostatnią, 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego ukazała się zaś “Astronomia poety”, wspólny album Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością poety, której tytuły znajdują się także w naszej szkolnej bibliotece.

Patroni 2021 roku

Jak co roku Sejm wybrał – w uchwale przyjętej pod koniec listopada – patronów nowego roku. Aż czwórka z nich to wybitni ludzie pióra: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Polski parlament uhonorował także kard. Stefana Wyszyńskiego i ogłosił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Krótką prezentację wybitnych literatów rozpoczynamy od Stanisława Lema. W kolejnych tygodniach zaprezentowani zostaną pozostali trzej mistrzowie pióra.

12 września będzie obchodzona 100. rocznica urodzin Lema. Sejm, ustanawiając twórcę patronem 2021 roku, uznał go za „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie”. Uchodzi za klasyka polskiej fantastyki naukowej. Autor m.in. “Solaris”, “Bajek robotów”, “Dzienników gwiazdowych”, a przy tym futurolog i filozof (“Summa technologiae”), którego książki przełożono na 41 języków i wydano łącznie w 30 mln egzemplarzy na całym świecie. Jego dzieła wielokrotnie ekranizowano, a nazwę Lem na jego cześć nadano planetoidzie i zbudowanemu w Polsce sztucznemu satelicie.

Miłośników fantastyki naukowej, filozofii, ale także humanistów zachęcamy do zapoznania się z twórczością Stanisława Lema, którego książek nie brakuje również w naszej szkolnej bibliotece.

Przewodnik “Autor i Bohater”

Szanowni Czytelnicy,

w ramach projektu „Biblioteka źródłem inspiracji” Fundacja Nowoczesna Polska na koniec 2020 roku opublikowała interaktywny przewodnik dla czytających i piszących: polski.wolnelektury.pl. Zapraszamy do korzystania ze strony i do przekazywania informacji wszystkim zainteresowanym osobom. Przygotowane materiały udostępnione są na Licencji Wolnej Sztuki 1.3., która pozwala na bezpłatne i swobodne wykorzystywanie treści oraz adaptowanie ich na własne potrzeby.

W życiu każdego ucznia, choć pewnie nie tylko, przynajmniej raz miała miejsce sytuacja, w której był bezsilny wobec tekstu literackiego. Nie zrozumiał książki lub wiersza. Zgubił się w gąszczu sytuacji fabularnych i postaci, które mają wpływ na postawę głównego bohatera. Okazało się, że jakaś powieść, opowiadanie czy nawet wiersz są dla niego zbyt trudne. Czytelnik był jak podróżnik bez mapy wskazującej drogę do zrozumienia. Dziś oddajemy w Wasze ręce taką mapę – przewodnik, który ma być właśnie takim drogowskazem, wielofunkcyjnym scyzorykiem, dzięki któremu uda się zrozumieć bohatera i podążać za nim do kresu drogi wyznaczonej przez ramy tekstu kultury.

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

Link

Nowości książkowe w naszej bibliotece

Informujemy, że księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne pozycje książkowe. Tytuły wszystkich książek można znaleźć w katalogu online w zestawieniach tematycznych pod nazwą “Nowości książkowe – grudzień 2020”. Książki będą dostępne dla czytelników od lutego 2021 r.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Zdjęcia

 

Z książką Im do twarzy!

Anna Ziober (1e), Natalia Matusz (2e), Aleksandra Bochno (2Ag), Jowita Wasyliszyn (1e), Martyna Łuszczek (2d) i Gabriela Rokosz (2Bg) pokazały, że czytanie to doskonała rozrywka, pasja i wielka przyjemność.

Dla nich czytanie to styl życia – książka zawsze i wszędzie, bo czytać można o każdej porze i w każdym miejscu tylko … trzeba zacząć czytać!

Zdjęcia

 

Propozycje książek pod choinkę

Mirosława Kareta, Kolorowe szkiełka 

Nie bój się iść za głosem serca

Nic nie było w stanie zepsuć dobrego humoru Marty. Ani nieudana randka, ani jeszcze bardziej nieudana wizyta u matki. Nawet zimna listopadowa mżawka i ciemne ulice nie mogły wpłynąć na jej samopoczucie. Postanowiła, że nie da się nostalgii! Poradzi sobie. Kto, jeśli nie ona? Przecież jest dorosła, mądra i… całkiem zadowolona z życia. Szukając klucza do drzwi, Marta zauważa przeziębionego chłopca bawiącego się samotnie na podwórku. Adrian z zachwytem wpatruje się
w niesioną przez nią paczkę z pączkami. Ciastka miały oczywiście przedłużyć świetny nastrój, bo idealnie pasowały do jej wizji wieczoru spędzonego z książką i herbatą imbirową…, Ale od tej chwili wszystko się zmieniło. Kolorowe szkiełka to wzruszająca historia o odwadze i determinacji. O tym, że czasem warto postawić wszystko na jedną kartę, mimo że decyzja wydaje się pochopna i szalona. Ale jedynie słuszna. Tak przynajmniej myśli Marta, nie wiedząc jeszcze, że jej dawne wygodne życie już nigdy nie będzie takie samo.

Wszystkie propozycje

Gratulujemy świetnych recenzji i uroczych zdjęć! Nagrody książkowe już na Was czekają!

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.

55-lecie odbudowy Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku. W roku 2020 obchodzimy 55-lecie tego wydarzenia.

Do Polski opera trafiła zaledwie trzydzieści lat po jej narodzinach we Florencji. W 1628 roku Władysław IV Waza zaprosił do Warszawy pierwszą włoską trupę operową. Od tamtej pory reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki. Wzniesiony został w latach 1825–1833 według projektu włoskiego architekta, Antonia Corazziego z Livorno.

Na przestrzeni lat Teatr był kilkakrotnie przebudowywany, a podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal doszczętnie zrujnowany. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu.

Bohdan Pniewski wygrał ogłoszony w 1950 roku konkurs na odbudowę zniszczonego podczas wojny budynku Teatru Wielkiego. W zwycięskim projekcie zaproponował widownię typu amfiteatralnego o jednym balkonie z pięcioma kolumnowymi portykami. Analogiczną formę zastosował na elewacji Teatru od strony placu Piłsudskiego.

19 listopada 1965 roku, po czternastu latach prac uroczyście otwarto odbudowany gmach Teatru Wielkiego. Był to piątek, 19 listopada 1965 roku. Na ten dzień przypadały dwie rocznice: pierwszego przedstawienia teatralnego w języku polskim w Warszawie (1765) i położenia kamienia węgielnego pod budowę gmachu według projektu Antonia Corazziego (1825). Dzień tonął w zimowej już aurze. Galową premierą inauguracji Teatru Wielkiego był „Straszny dwór” Moniuszki dany w sobotę 20 listopada o godz. 19.00. Auta zajeżdżające przed rozświetlony Teatr spowodowały w pogrążonym w ciemności mieście duży korek (wówczas rzadkość).

Zarówno Corazzi, jak i Pniewski doskonale znali rozwiązania stosowane w budynkach teatralnych i operowych na świecie. Tworzyli swoje projekty w skomplikowanych warunkach ekonomicznych i politycznych. Każdy z nich musiał uwzględniać narzucane przez władze zmiany. Mimo to obaj dążyli do doskonałości, do stworzenia monumentalnej budowli o przewidzianej dla dwóch tysięcy osób widowni i najnowocześniejszej scenie świata. Teatr Wielki był jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie, oferującym ogromne możliwości inscenizacyjne.

Nagroda Bookera 2020

Nagroda Bookera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży literackiej. Przyznawana jest od 1969 roku. Dotychczas otrzymali ją m.in. George Saunders, Margaret Atwood czy J.M. Coetzee. W tym roku szansę na nią miało kolejnych sześcioro znamienitych autorów. Kto z nich może się nią pochwalić? Zgodnie z obecnymi zasadami co roku otrzymuje ją najlepsza anglojęzyczna książka wydana w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Lista finalistów tegorocznej Nagrody Bookera:

  • Diane Cook, „The New Wilderness”,
  • Tsitsi Dangarembga, „This Mournable Body”,
  • Avni Doshi, „Burnt Sugar”,
  • Maaza Mengiste, „The Shadow King”,
  • Douglas Stuart, „Shuggie Bain”,
  • Brandon Taylor, „Real Life”.

Nagrodę Bookera 2020 otrzymał Douglas Stuart za „Shuggie Bain”.

Z książką Ci do twarzy!

Szanowni Uczniowie!

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez naszą bibliotekę i podzielenia  się tym, co czytacie! Podzielcie się radością czytania z innymi i pokażcie, że czytanie jest wartościowym pomysłem na spędzenie czasu! Akcja polega na zrobieniu sobie zdjęcia z ulubioną książką i podzielenia się refleksją na jej temat w formie krótkiej recenzji, a następnie przesłania ich na adres biblioteki: biblioteka@lo.kopernik.jaroslaw.pl

 

Recenzję należy opracować według poniższych wytycznych:

  1. Użyj maksimum 100-150 słów.
  2. Przedstaw wybraną książkę (gatunek/autor/rok).
  3. Opisz w skrócie, o czym jest omawiana książka. Nie kopiuj gotowych opisów z Internetu! Kopiuj-wklej zabronione!
  4. Napisz, co szczególnie ci się spodobało w tej książce.
  5. Wspomnij o tym, co ci się nie spodobało.
  6. Podsumuj swoją recenzję. Możesz dodać ocenę książki.
  7. Napisz: dlaczego warto przeczytać tę książkę lub nie?

Na autorów trzech najciekawszych recenzji czekają nagrody książkowe!

Termin nadsyłania prac do 15 grudnia 2020 r.

Zachęcamy do zaangażowania się w przedsięwzięcie, bo czytanie to podstawowa umiejętność, która ma wpływ na sukcesy w szkole i poza nią, pozytywne relacje z rówieśnikami oraz rozumienie otaczającego nas świata!

Święto Niepodległości i „Darmowy listopad” online w Zamku Królewskim w Warszawie

Szanowni Czytelnicy,

W związku ze Świętem Niepodległości zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej filmu edukacyjnego o polskich symbolach narodowych. Z pewnością będzie on ciekawą ilustracją i przybliżeniem wiedzy na ten temat:  LINK

Zapraszamy także na wirtualny spacer po wnętrzach Zamku w ramach tegorocznej edycji akcji „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich”. Gościem specjalnym filmu „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem” jest Pani Małgorzata Kożuchowska, z którą można zwiedzić najpiękniejsze wnętrza Apartamentu króla Stanisława Augusta: LINK

Na stronie Zamku dostępne są również bezpłatne filmowe lekcje muzealne: LINK

Narodowe Święto Niepodległości

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku. Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy, czy inscenizacje historyczne.

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze, ale nie jedyne z planowanych przedsięwzięć.

Akcja Czytaj PL właśnie wystartowała i potrwa cały listopad!

Drodzy Czytelnicy Kopernika!

Znowu trzeba czytać – wystartowała akcja Czytaj PL 2020!

Jesteśmy pewni, że wzorem roku ubiegłego dołączycie do akcji i nasz Kopernik znajdzie się w gronie szkół z całej Polski, które aktywnie wspierają i promują czytelnictwo.

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych i najświeższych tytułów do czytania i słuchania.

W rekordowej edycji Czytaj PL 2019 ponad 50 tysięcy użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy!  Zachęcamy, by nadal czytać i bić rekordy!

Szczegóły znajdziecie na stronie LINK

40 lat arcypowieści „Imię róży”

Czterdzieści lat temu czterdziestodwuletni Umberto Eco – włoski filozof i semiolog – napisał swoją pierwszą powieść, która pozostaje po dziś dzień najpopularniejszą powieścią postmodernistyczną. Polska edycja „Imienia róży” (1987) to był ostatni wielki bestseller PRL-u sprzedawany spod lady znajomym klientom przez znajomych księgarzy. Powieść przetłumaczono na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

Czytelnicy cenili niepowtarzalny styl i sposób budowania narracji wymagający od autora zaawansowanych badań kultury. Eco umieścił się ze swoim intelektualnym bogactwem w ramach mistrzowsko skonstruowanej, sensacyjnej fabuły o morderczym mnichu działającym w benedyktyńskim opactwie. 40 lat arcypowieści zbiegło się w czasie ze śmiercią wybitnego aktora Seana Connery (zm. 31 października), który wcielił się w rolę Williama z Baskerville w słynnej ekranizacji „Imienia róży” Jeana-Jacques’a Annauda. Connery otrzymał szansę na udowodnienie, jak świetnym jest aktorem i nie zmarnował tej okazji. Film zyskał miano europejskiego kina z hollywoodzką maską.  Ostatnim pełnometrażowym filmem aktora była „Liga niezwykłych dżentelmenów” z 2003 roku. Oprócz Oscara za „Nietykalnych” Connery otrzymał za swoje role również dwie nagrody BAFTA oraz trzy Złote Globy.

To one nas ocalą……

Bez klasyki literatury współczesność byłaby niczym wyciągnięta z pustej nicości i znaczyłaby tyle, co nic. Każda historia, każdy jej najmniejszy element byłby zawieszony w pustce, jakby nic nieznaczący. Symbolika płaska i nieodgadnięta. Problematyka jednowymiarowa i po prostu bezosobowa. Bez klasyki wiele późniejszych dzieł literackich nie miałoby sensu albo po prostu by się nie pojawiło. Proponujemy tytuły dziesięciu ponadczasowych książek, które pomogą nam zrozumieć skąd jesteśmy i dokąd idziemy. LINK

Galeria szkolna w bibliotece – obrazy Ady Kukułki

Ludzie lubią obcować ze sztuką, w każdej formie i postaci. Trudno wyobrazić sobie życie bez muzyki, czytanego słowa, fotografii, czy obrazów. Tym bardziej należy cenić tych, którzy z pasją się temu oddają.

Ada jest uczennicą klasy 2Fg i dość wcześnie odkryła u siebie zamiłowanie do rysowania, później malowania. Wyraża w ten sposób swoje emocje i myśli. Jej pasja jest także dla niej formą relaksu i wyciszenia, wpływa na postrzegania świata, kształtuje empatię, jest twórczym wykorzystaniem wolnego czasu. Maluje farbami akrylowymi i olejnymi głównie martwą naturę i pejzaże. Zachęcamy do obejrzenia obrazów Ady.

Galeria

10 zasad życia w nowym niewspaniałym świecie  

  1. Odzyskajmy i praktykujmy czułość dla świata naszej codziennej krzątaniny.
  2. Doceńmy przygodność naszego życia. Przesuńmy akcent z tego, co planowaliśmy, na to, co niczym kornik drąży w naszych planach swoje szlaki.
  3. Odzyskajmy autonomiczność życia, wyrwijmy je z zachłannych objęć władzy, której uścisk pozornie chroni, w istocie szybko zaczyna dusić.
  4. Nie tyle posłusznie słuchajmy, ile samodzielnie i krytycznie słyszmy.
  5. Przywróćmy wstydowi należne miejsce jako warunkowi mądrego życia.
  6. Uwierzmy, że nie ten jest górą, kto zalewa rozmówcę potokiem słów, lecz ten, kto potrafi wysłuchać i precyzyjnie odnieść się do tego, co usłyszał.
  7. Unikajmy budowania murów i chowania się w kryjówkach. To niezbędne, by rozumieć różnorodność i bogactwo świata. Nie budujmy kultu „swojskości”.
  8. Miejmy poczucie humoru, bo nic tak nie sprzyja tworzeniu wyłomów w istniejących murach. Humor nie pozwala żywić uczucia złości na cały świat.
  9. Nie dajmy się ponosić logice odwetu, który każe się mścić na wszystkich za domniemane krzywdy i urazy.
  10. Nade wszystko szanujmy mowę. To ona może przeprowadzić nas przez rozpacz, wyrazić nadzieję, a nawet wieczność.

Laureaci nagrody literackiej Angelus 2020

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i towarzysząca mu gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, które miały odbyć się w połowie maja, z uwagi na pandemię zostały przeniesione na jesień. W tym roku wręczenie Silesiusa zostało połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Punktem kulminacyjnym 5. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius było przyznanie 17 października Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W tym roku Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz nagrodę w wysokości 100 tys. zł otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Podczas uroczystej gali przyznano także nagrody w kategorii debiut oraz książka roku.

Oto lista nagrodzonych:

  • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – Silesius za całokształt pracy twórczej
  • Konrad Góra – Silesius w kategorii Książka roku za tom „Kalendarz majów”
  • Jakub Pszoniak – Silesius w kategorii Debiut za tom „Chyba na pewno”

Nagrodę literacką Angelus otrzymał słoweński pisarz Goran Vojnović, autor książki „Moja Jugosławia”, która  ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Książka, będąc także przewodnikiem po jugosłowiańskim krajobrazie pamięci, z cennymi obserwacjami zjawisk społecznych, etnicznych i obyczajowych, prezentuje krytyczne, choć niepozbawione humoru spojrzenie jej autora na stereotypy związane z mieszkańcami Bałkanów.

Wręczenie nagród miało miejsce w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, w podwyższonym rygorze sanitarnym. Zrezygnowano m.in. z tradycyjnego wspólnego zdjęcia wszystkich nominowanych i wręczania na scenie jednej z nagród – wiecznych piór. 

Na widowni nie zasiadła też publiczność. Miejsca zajęli jedynie nominowani do nagród i jurorzy, a te na balkonie – przedstawiciele mediów. Całość była transmitowana online.

Noc Księgarń 2020 – wyjątkowe wydarzenie po zmroku

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku – przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce.

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl

Nagroda Angelus 2020

W czerwcu poznaliśmy długą listę książek nominowanych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Spośród 131 zgłoszonych książek, jury wybrało 14 tytułów. Laureata bądź laureatkę poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Na zwycięzcę czeka statuetka oraz czek w wysokości 150 tys. zł.

Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus 2020 –  lista nominowanych:

1. Magdalena Grochowska, „W czasach szaleństwa”,  Wydawnictwo AGORA (Polska)
2. Kapka Kassabova, „Granica. Na krawędzi Europy”, tłum. Maciej Kositorny,  Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
3. Siergiej Lebiediew, „Dzieci Kronosa”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro Publishing House (Rosja)
4. Mikołaj Łoziński, „Stramer”,  Wydawnictwo Literackie (Polska)
5. Tania Malarczuk, „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski,  Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
6. Alena Mornštajnová, „Hana”, tłum. Tomasz Grabiński,  Wydawnictwo Amaltea (Czechy)
7. Izabela Morska, „Znikanie”,  Znak literanova (Polska)
8. Péter Nádas, „Biblia i inne historie”, tłum. Elżbieta Sobolewska,  Biuro Literackie (Węgry)
9. Marcin Polak, „Stany uprzywilejowane”, Wydawnictwo „Od Do” (Polska)
10. Paweł Piotr Reszka, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, Wydawnictwo Agora (Polska)
11. Hanna Sukare, „Zakurzony język”, tłum. Sława Lisiecka, Wydawnictwo OD DO (Austria)
12. Natalka Śniadanko, „Frau Müller nie zamierza płacić więcej”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina)
13. Goran Vojnović, „Moja Jugosławia”, tłum. Joanna Pomorska,  Wydawnictwo Akademickie SEDNO (Słowenia)
14. Serhij Żadan, „Internat”, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina)

Literacka Nagroda Nobla za rok 2020 przyznana! Louise Glück laureatką

Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za „jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym”.

Glück jest pierwszą poetką, której przyznano Nobla, od momentu, kiedy wyróżniono nią Wisławę Szymborską w 1996 r. oraz pierwszą Amerykanką od czterech lat – w 2016 r. nagrodę otrzymał Bob Dylan.

Żadna z książek poetki, która w 1993 r. otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski. Natomiast jej wiersze ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003), a jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka, laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 r. tomikiem poezji „Firstborn” i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera. Jury przyznającego Nagrodę im. Tomasa Transtroemera przewodniczy członek komitetu noblowskiego Per Waestberg.

Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad, a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej. W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako „ponurą” lub „mroczną”.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć wystawę pt. “Od wielkich odkryć geograficznych po globalizację”. Wystawa obejmuje zagadnienia dotyczące szeroko pojętej globalizacji:

  • wielkie odkrycia geograficzne
  • światowy system kolonialny
  • rewolucję przemysłową
  • środki komunikacji i rewolucję informacyjną
  • globalizację

Drugą częścią wystawy jest prezentacja świata w mapach i fotografiach National Geographic.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki.

Zdjęcia

Nagroda Literacka Nike 2020

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. – Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata – mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. Autor jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian. Rak przedstawia tę historię z punktu widzenia tych, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory – galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza „Baśnią o wężowym sercu” były to: powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady, esej „Pusty las” Moniki Sznajderman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy, „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko oraz „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Reszki. 

 Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, za „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

Przestaliśmy rozumieć złożoność świata….

Biblioteka poleca wyjątkowy esej Olgi Tokarczuk „Człowiek na krańcach świata” stworzony w ramach projektu Ex-centrum. Pomysłodawczynią projektu Ex-centrum jest sama noblistka. Bazuje on na idei warsztatów prowadzonych od 2019 r. przez Edwina Bendyka w czasie festiwalu Góry Literatury. Przedsięwzięcie realizują: Fundacja Olgi Tokarczuk (FOT) i Wrocławski Dom Literatury (WDL). Jego celem jest podjęcie namysłu nad końcem świata, jaki znaliśmy, i nad światem przyszłości, jaki na gruzach tego starego może powstać.

Nie sposób przewidzieć przyszłości, można jednak podjąć pracę wyobraźni, by w chaosie teraźniejszości spróbować dostrzec i opisać przemiany, procesy i zjawiska, które uzyskają wpływ na kształtowanie przyszłego świata. Na tym ma polegać praca uczestników Ex-centrum. Noblistka i organizatorzy zaproponowali ją artystom, naukowcom i kuratorom, którzy zobowiązali się, że podejdą do zadania eks-centrycznie, a więc spojrzą na przyszłość z pozycji odrzucającej rutynowo stosowane ramy analizy. Zaproponują także nowe pojęcia dla zbliżającej się zmiany.

Nowe pojęcie zaproponowane przez Tokarczuk w eseju, czyli słowo klucz na nowy czas do opisania tego, co nadejdzie to ognozja – (łac. co-gnosco, co-gnoscere; ang. ognosia; franc. ognosie) – proces poznawczy, który odzwierciedlając przedmioty, sytuacje i zjawiska, próbuje uporządkować je w wyższy współzależny sens. Potocznie: umiejętność syntetycznego podejścia do problemów poprzez poszukiwanie porządku zarówno w samych narracjach, jak i detalach, drobnych częściach całości. Upośledzenie w zakresie ognozji przejawia się niemożnością postrzegania świata jako integralnej całości, czyli widzeniem wszystkiego osobno; zaburzona jest wtedy funkcja → wglądu w sytuacje, syntezy i kojarzenia faktów pozornie ze sobą niepowiązanych. W terapii często używa się metody leczenia powieścią (ambulatoryjnie stosuje się też opowiadania).

Uczestnicy projektu stworzą eseje, publikowane począwszy od 30 września. Eseistyczny cykl rozpocznie Olga Tokarczuk. Do projektu zaproszeni zostali także:  Agnieszka Holland, Marian Turski, Anda Rottenberg, Ewa Bińczyk, Urszula Zajączkowska, Zbigniew Mikołejko. Zwieńczeniem literackiej fazy projektu będzie przygotowanie książki z wyborem tekstów powstałych w ramach projektu.

Człowiek chyba po raz pierwszy w swej historii przeżywa tę dojmującą skończoność świata. Wieczorami śledzi życia innych ludzi na ekranach swoich bystrych urządzeń i ogląda tych, których jeszcze sto lat temu nie miałby szans spotkać na swojej drodze…..

Agatha Christie. Przegląd najnowszych adaptacji książek Królowej Kryminału

We wrześniu przypada 130 rocznica urodzin Agathy Christie. Fani pani Christie oczywiście będą twierdzić, że jej popularność nigdy nie przeminęła. Ale fakt pozostaje faktem — nowe pokolenie twórców telewizyjnych i filmowych odkrywa, jak doskonałe są jej powieści. I jak efektowna jest opisywana w nich zbrodnia.

Czytamy książki Christie od stu lat. Wiele z nich jest dziś oczywiście prawdziwą klasyką, wykraczającą daleko poza kanon powieści kryminalnych. W ostatnich latach mamy jednak nową odsłonę adaptacji kinowych i telewizyjnych tych książek.

Wszystko, co dotyczy Christie, oglądają po obu stronach Atlantyku rekordowe grupy widzów. Dlatego też stacje TV i wytwórnie filmowe pracują nad następnymi adaptacjami. To dobra wiadomość, bo niemal wszystkie te powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat ponownej eksplozji popularności twórczyni Herculesa Poirota adaptacje oraz całkowicie zmyślone opowieści
o pani Christie są rzeczywiście doskonałe. Polecamy każdy z tych filmów i miniseriali:

  • “Agatha and the Truth of Murder”, Channel 5, Wielka Brytania (2018). Ten film opowiadający fikcyjną wersję prawdziwego epizodu z życia Christie. Pisarka zaginęła
    w 1926 r. na 11 dni. Szukały jej wówczas media w całym kraju. Film stawia teorię, że Christie w tym czasie prowadziła prywatne śledztwo.
  • “Agatha and the Curse of Ishtar”, Channel 5, Wielka Brytania (2019). Kolejna fikcyjna historia o Christie zamieszanej w śledztwo w sprawie zabójstwa w Iraku w latach 20. XX w. Podobnie jak pierwszy film, także i ten był wielkim hitem stacji TV.
  • “Tajemnica bladego konia”, BBC, Wielka Brytania (2020). Najnowsza adaptacja jednej
    z powieści Christie. Rufus Sewell, znany fanom serialu “Człowiek z Wysokiego Zamku”, jako biznesmen podążający tropem tajemniczej listy nazwisk ofiar morderstw.
  • “ABC”, BBC, Wielka Brytania (2018). Hercules Poirot na tropie seryjnego mordercy w latach 30. Doskonały kryminał, tym bardziej, że w rolę belgijskiego detektywa wciela się tu sam John Malkovich.
  • “Próba niewinności”, BBC/Amazon, Wielka Brytania (2018). Trzyodcinkowy miniserial o śmierci bogatego przedsiębiorcy i jego niezwykłej rodzinie.
  • “Morderstwo w Orient Expressie” (2018). Kinowa, wysokobudżetowa adaptacja najsłynniejszej powieści Christie autorstwa Kennetha Branagha. Kapitalna historia i nieprawdopodobnie gwiazdorska obsada. Branagh pracuje teraz nad kolejną adaptacją książki Christie.
  • “Dom zbrodni”, Channel 5, Wielka Brytania (2017). Pełnometrażowa, telewizyjna adaptacja niezwykle zakręconej zagadki kryminalnej Christie z lat 40. Jednym z autorów scenariusza jest tu Julian Fellowes, główny scenariuszowy specjalista w Wielkiej Brytanii od powieści rozgrywających się w wielkich, bogatych domach. To on odpowiada i za “Gosford Park”, i za “Downton Abbey”. Tu też roi się od gwiazd, choćby Gillian Anderson i Glenn Close.

Polecamy też starsze adaptacje telewizyjne i kinowe Królowej Kryminału:

  • “Świadek oskarżenia” (1957) ze wspaniałą rolą Marleny Dietrich.
  • “Morderstwo w Orient Expressie” (1974). Wystarczy podać tylko kilka nazwisk gwiazd z tej adaptacji: Connery, Bacall, Bergman, Cassel, Gielgud…
  • “Poirot” (1989-2013). Jeśli ktoś myśli o Herculesie Poirot, to niemal na pewno myśli o detektywie granym przez Davida Sucheta.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2020 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek).

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jaki i pożyteczne. Inicjatywa postała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przeczytanej lektury.

Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy bliskim. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów i rodziców.

„Władysław Szpilman. Gabinet Wirtuoza”
w DESA Unicum

Najcenniejsze osobiste przedmioty należące do jednego z najsłynniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana, można po raz pierwszy oglądać publicznie. Fortepian Steinway, na którym artysta komponował swoje najpopularniejsze utwory, pióro oraz zegarek kieszonkowy, które ocalały z Getta i zostały pokazane w nagrodzonym trzema Oscarami filmie „Pianista”, czy wyjątkowa partytura suity „Życie maszyn” to tylko kilka z 50 niezwykłych przedmiotów należących do pianisty, które można zobaczyć na wystawie (od 11 września), a następnie wylicytować (22 września) w DESA Unicum. Po wojnie Szpilman skomponował ponad 500 popularnych piosenek m.in. „Trzej przyjaciele z boiska” czy „Tych lat nie odda nikt”. Był również kompozytorem sygnału Polskiej Kroniki Filmowej, musicali, muzyki filmowej i do przedstawień teatralnych. Zmarł w 2000 r. Jesienią planowana jest premiera przedstawienia „Pianista” na Off-Brodway w Nowym Jorku. Jego reżyserką jest słynna dramaturg i autorka scenariuszy, Emily Mann. Twórczyni przeszła do historii dzięki wybitnym inscenizacjom na Broadwayu takim jak „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Pociąg zwany pożądaniem”. Była dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Tony. W tym roku zostaną również wydane wspomnienia Heleny Szpilman zatytułowane „Żona pianisty”.

Europejski Dzień Języków

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – to, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności
w jednoczącej się Europie. Różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

„Kopernik” czyta „Balladynę”

Młodzież naszego Kopernika zaangażowała się w akcję Narodowego Czytania 2020. W poniedziałek, 7 września mogliśmy usłyszeć uczniów klasy humanistycznej 2c, którzy wcielając się w bohaterów i udzielając im głosu przybliżyli nam treść fragmentu „Balladyny”.

Galeria zdjęć

Narodowe Czytanie „Balladyny” coraz bliżej!

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytana będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

“Balladyna” to wielki romantyczny dramat, który łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, prasłowiańskie wierzenia ścierają się z moralnością chrześcijańską, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze.

Zapraszamy do biblioteki!

 Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Prosimy uczniów klas drugich i trzecich o zwrot książek oraz innych materiałów bibliotecznych wypożyczonych w poprzednim roku szkolnym.

Obecnie biblioteka będzie pracować zgodnie z nowym regulaminem. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami pracy biblioteki w czasie pandemii COVID-19.

Finał konkursu poetyckiego „Poezja jest dobra na wszystko”

Biblioteka szkolna poleca zasoby online instytucji kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało zestawienie oferty kulturalnej w sieci w ramach akcji #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

Więcej informacji na stronach MKiDN: Link 1, Link 2, Link 3

Wirtualne zwiedzanie muzeów, słuchanie koncertów, oglądanie spektakli to znakomity pomysł na rozwijanie zainteresowań artystycznych młodych ludzi w czasie, gdy wyjścia z domu powinny być ograniczone do minimum.

Tematy na czasie

Przygotowane i opublikowane przez redakcję „Biblioteka w szkole”

Prezentacja Fake news

Prezentacja Hejt

Szkoła reportażu

Zdalne wypożyczenia materiałów bibliotecznych z dostawą do domu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie pomaga wyszukać materiały potrzebne do realizacji tematów związanych ze zdalnym nauczaniem i pisaniem prac, ponadto ponownie uruchamia zdalne nieodpłatne wypożyczenia materiałów bibliotecznych (książki, filmy) na wskazany adres.

Link do instruktażowego filmu

Święto Konstytucji 3 Maja

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – ciekawostki

Konkurs poetycki

Biblioteka historycznie

Biblioterapia

Gazetka Wielkanocna

Książki online

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

WOLNY DOSTĘP – BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Biblioteka szkolna zachęca do lektury książek z listy Top 10

Top 10 Szkolnej Biblioteki, czyli subiektywna podpowiedź, co warto przeczytać

Zdobywczyni literackiego Nobla

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie b-1024x576.jpg

Kto mógł przypuścić, że w jednym pokoleniu dostaniemy aż trzech laureatów literackiej Nagrody Nobla – Czesława Miłosza (1980 r.), Wisławę Szymborską (1996 r.) i teraz Olgę Tokarczuk.    

Decyzja Akademii Szwedzkiej została ogłoszona w czwartek 10.10.2019 r.

W uzasadnieniu werdyktu napisano:

„Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami – naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją”

„To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (…) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy”.

                                                                                                    

Kopernik pod wpływem czytania

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-czytaj-pl-1024x737.jpg

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Nasza biblioteka również przystąpiła do akcji. W ramach projektu na terenie szkoły dostępne są żółte plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W akcję zaangażowani są ambasadorzy czytelnictwa: Stańko Daria 3B, Janiga Karol 2F, Serafin Wiktoria 3B, Makowski Hubert 3C, Cackowska Julia 3B, których poznacie po charakterystycznych koszulkach. dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów. 

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.

Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Zapraszamy do wzięcia udziału  w projekcie i życzymy miłej lektury.

Zdjęcia

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20191008_124539-1024x576.jpg

Tradycyjnie, od  kilku  lat  w  miesiącu  październiku  obchodzony  jest Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych.

Z tej okazji biblioteka zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. ”Czytam książki zakazane”. Na ekspozycji złożonej w całości z własnych zbiorów biblioteki, będzie można ujrzeć kilkadziesiąt dzieł zakazanych (tzw. prohibitów, z łac. prohibitus – zakazany) pochodzących z różnych okresów historii literatury. 

Powodów, by zakazać nawet najlepszych i najsłynniejszych książek na świecie było wiele – czasami argumentacja tego, dlaczego nie można wydawać konkretnych tytułów, a istniejący nakład należy zniszczyć, wydaje się wręcz abstrakcyjna. Ale argumentacja ta została kiedyś przyjęta. Fascynujące historie i powody zakazania wybranych książek naprawdę warto odkryć.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru:  Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu:  Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wspólnego czytania wybraliśmy nowelę Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…”.

Fragmenty tekstu wysłuchamy w piątek na 3 lekcji w dniu 6. 09. 2019 r.

Życzymy miłych wrażeń.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „SLEEVEFACE – ubierz się w książkę”

Jeżeli lubisz fotografować, to konkurs dla Ciebie. Przyjdź do biblioteki szkolnej, weź książkę i stwórz własną, poszerzoną kompozycję okładki.

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja  Kopernika w Jarosławiu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym  SLEEVEFACE – ubierz się w książkę.

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię z wykorzystaniem okładki książki lub czasopisma zgodnie  z założeniami projektu „sleeveface”. Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma, częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania sleeveface.  W bibliotece można wybrać książki,  które będą ciekawą inspiracją do wykonania twórczego zdjęcia. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcia przewidziane są nagrody. Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa!

A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

KONKURS-FOTOGRAFICZNY-plakat

REGULAMIN KONKURSU

Rozstrzygnięcie Konkursu „Sleeveface z książką”

Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Sleeveface z książką”. Tę niekonwencjonalną formę promocji książek biblioteka wykorzystała do wzbudzenia zainteresowania zbiorami bibliotecznymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności, oraz propagowania sztuki fotograficznej wśród uczniów.

Po obejrzeniu wszystkich zdjęć otrzymanych od uczniów komisja przyznała:

I miejsce – Kamili Pilch z kl. II C,

II miejsce – Aleksandrze Leniar z kl. III G,

III miejsce – Alicji Wysockiej z kl. II F.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Cytaty o książkach…

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1391552770_6620v9_600.jpg

„Czytanie książek , to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”
Denis Diderot

„Kto czyta książki żyje podwójnie.”
Umberto Eco

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.”
Monteskiusz

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”
(autor nieznany)

Nieprzemijający blask Leonarda da Vinci

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20190607_085215-1024x576.jpg

W bibliotece przygotowana została wystawa z okazji 500 rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Wystawie towarzyszy ekspozycja książek o Leonardzie da Vinci dostępnych w bibliotece.

Przywołuje się Leonarda jako uosobienie idei renesansowych, człowieka uniwersalnego, poszukującego spełnienia w wielu dziedzinach. Przyglądamy się więc jego epoce: prądom politycznym, intelektualnym, religijnym, życiu codziennemu. Wymyka się ona jednoznacznemu szkolnemu porządkowi, który poszatkował oś czasu, sztywno wyznaczając na niej odcinki nazwane średniowieczem i renesansem. Pokazujemy płynność tych granic i nowe spojrzenie zarówno na Leonarda, jak i na jego czasy.

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
W ramach projektu w bibliotece i na terenie szkoły znajdują się żółte plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Z ogromnym sukcesem instytucje te realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „CZYTAJ PL”. Jest ona związana z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazać czytelnictwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy akcji zaplanowali konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Lista dostępnych książek w akcji:
  1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
  2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
  3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
  4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
  5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
  6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
  7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
  8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
  9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
  10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
  11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
  12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Życzymy miłej lektury.

 

Brak możliwości komentowania.