20 lutego br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu miało miejsce szczególne wydarzenie wieńczące tygodniowe obchody święta szkoły. Sympozjum pod tytułem „Per aspera ad astra – podążyli drogą Kopernika” było połączone z wręczeniem stypendiów najzdolniejszym uczniom z Funduszu Kazimierza Michalskiego. Uroczystość była wyjątkowym, wielopokoleniowym spotkaniem społeczności „Jarosławskiego Kopernika” – przedstawicieli uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, emerytowanych nauczycieli i pracowników oraz absolwentów szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas Starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Stanisław Kłopot.
Pani dyrektor Jolanta Moskwa w szczególny sposób powitała honorowych gości dzisiejszego spotkania, absolwentów „Kopernika”. Byli wśród nich:
- Pani Katarzyna Kuras, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracująca w Zakładzie Historii Nowożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zajmująca się dziejami Rzeczpospolitej i Europy w XVIII w. ze szczególnym uwzględnieniem kultury dworskiej oraz historii społecznej, absolwentka UJ w Krakowie;
- Pan Dariusz Plicner, doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista kardiochirurgii i chirurgii ogólnej, profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauki o zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, od ponad 20 lat związany z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, absolwent Collegium Medicum UJ w Krakowie;
- Ksiądz Marek Machała, doktor teologii pastoralnej, Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej, Prezes Zarządu Fundacji Duszpasterskiej Troski o Rodzinę, uhonorowany przez Arcybiskupa Metropolitę Przemyskiego tytułem Expositorium Canonicale oraz przywilejem noszenia rokiety i mantoletu, Archidiecezjalny Duszpasterz Migrantów, od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie zaangażowany w pomoc ludziom, którzy szukają schronienia przed wojną;
- Pan Michał Krucan, dyrektor w firmie doradczej Azimutus, międzynarodowy doradca, zawodowo od 10 lat doradza przy transakcjach fuzji i przejęć przedsiębiorstw, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Pani dyrektor wspomniała o jeszcze jednym absolwencie, którego nie ma już wśród nas, o Panu Kazimierzu Michalskim, maturzyście z roku 1928, założycielu Funduszu stypendialnego, który od lat wspiera bardzo zdolnych i ambitnych uczniów naszej szkoły.
Zasadniczą częścią sympozjum była rozmowa uczennicy klasy 4d Martyny Łuszczek z zaproszonymi absolwentami „Kopernika”, którzy osiągnęli swoje wysokie cele naukowe i zawodowe, a swoją drogę zaczynali właśnie tutaj.
Oddajmy głos Martynie.
Na początku postanowiliśmy zapytać naszych gości o to, czy nauka w naszym liceum okazała się istotnym elementem dla przebiegu ich dalszej kariery zawodowej. Wsłuchując się w odpowiedzi, mogliśmy jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie wybór Jarosławskiego „Kopernika” był impulsem, który w wyjątkowy sposób wpłynął na osiągane przez nich sukcesy. Wszyscy zwrócił uwagę na ogrom możliwości rozwoju, jakie dała im ta szkoła, zarówno ze względu na naukę wielu języków obcych, startu w zawodach olimpijskich, jak i rozwijania zainteresowania naukami ścisłymi. Goście z nostalgią i humorem wspominali swoich dawnych nauczycieli, którzy stanowili ogromną inspirację do poznawania pod ich kierunkiem wybranych obszarów wiedzy.
Rozmówcy, pytani o obecne życie zawodowe, podkreślali, że realizują swoje pasje, których początkiem była właśnie nauka w szkole średniej. Każdy mówca zdefiniował swój sukces życiowy inaczej, a niektórzy nawet stwierdzili, że są to początki pracy w dążeniu do jego osiągnięcia, choć przecież, jak wiemy, dorobek zawodowy każdego z nich jest niebagatelny. Wspominali też, że wraz ze zmianami, którym podlega rynek, również oni muszą się stale dokształcać i stale zdobywać nowe kompetencje.
W podsumowaniu debaty prelegenci podjęli trud zachęcenia młodych słuchaczy do tego, aby nie zrażali się nieuniknionymi przeszkodami, lecz konsekwentnie podążali ku wyznaczonym celom. Stwierdzili, że warto być otwartym na poznawanie nowych ludzi oraz że należy wykazywać się odwagą w podejmowaniu decyzji, jeżeli zauważamy, że obrany przez nas kierunek nie prowadzi nas do miejsca, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Wszyscy goście uznali trafność maksymy „Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami”. Jej rozwinięciem mogłaby być łacińskie sentencje „Nulla dies sine linea” („Żadnego dnia bez linijki”) oraz „Consuetudo altera natura est” („Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”). Według nich, na naszej „drodze do gwiazd” konieczna jest samodyscyplina, która z czasem stanie się cechą naszego charakteru i pozwoli na realizację obranych celów.
Mamy nadzieję, że rady kierowane do uczniów naszej szkoły zapadną im głęboko w pamięć i staną się dla nich ważnym, życiowym drogowskazem.
Naszemu absolwentowi Damianowi Berezie dziękujemy za udokumentowanie tego ważnego wydarzenia.