Matematyczna harmonia

16 marca 2012r., zgodnie z założeniami naszego profilu, klasa akademicka urzeczywistniła kolejny wyjazd do Rzeszowa. Tego dnia byliśmy zwolnieni z zajęć lekcyjnych, jednakże swoją energię oraz zasoby wiedzy wykorzystać musieliśmy podczas wykładów.

Plan wyjazdu wyglądał nieco inaczej niż zazwyczaj. Dla urozmaicenia w godzinach porannych odwiedziliśmy rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej. Ponadgodzinna prezentacja skupiona była wokół pojęcia PROPAGANDY. Była ona niezwykle interesująca, gdyż zwróciła naszą uwagę na zagadnienia dotyczące m.in. socjalizmu oraz otworzyła nam oczy na wiele spraw oraz faktów historycznych. Większość z nas inaczej wyobrażało sobie metody perswazji – oddziaływania na świadomość społeczeństwa oraz chęć kształtowania postawy jednostki. 

Następnie udaliśmy się na Uniwersytet Rzeszowski, gdzie, już od progu, zauważyliśmy niecodzienny ruch. Powodem owej aktywności na uniwersytecie były, trwające od rana, Dni Otwarte. Studenci z chęcią oprowadzili nas po pracowniach fizycznych, salach biotechnologicznych i innych stanowiskach prezentujących swoje kierunki. 

Tego dnia naukę rozpoczęliśmy od trzygodzinnego wykładu z matematyki, któremu przewodził prof. Lorents. Dotyczył on trójkątów oraz zależności między nimi. Po podsumowaniu zdobytych wiadomości przyszedł czas na fizykę. Wykład prowadził prof. Tomaka. Aby dosadniej przedstawić nam istotę tematu posłużył się filmem. Zajęcia zakończyliśmy trwającymi 2 godz. ćwiczeniami na pracowni fizycznej. 

To nie koniec wrażeń. Ok. godz. 19 udaliśmy się do Filharmonii Podkarpackiej. Repertuar na ten dzień: „Gospodarze w roli głównej”, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Orkiestrze dyrygował Robert Naściszewski – muzyk, skrzypek, a także solista. Jego działalność artystyczna nie ogranicza się do pracy w Filharmonii. Jest on aktywnym inicjatorem oraz popularyzatorem życia muzycznego w dziedzinie kameralistyki. Koncertuje w wielu ośrodkach kulturalnych na terenie Podkarpacia, m.in. podczas „Wieczorów Muzycznych” w Ratuszu, czy też na festiwalu „Divertimento Nałęczowskie” lub w Pałacu w Sieniawie. Ponadto w programie udział wzięli soliści. Wśród nich wyróżnić można Dariusza Tobiasza grającego na oboju, Macieja Zeszuta – pierwszego klarnecistę Filharmonii Podkarpackiej, Janusza Kapiasa, który ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fagotu oraz Jakuba Adamka – waltornistę, a także członka rzeszowskiego kwintetu dętego blaszanego The Sound of Brass. Program rozpoczęty został ‘Koncertem na orkiestrę smyczkową’ Grażyny Bacewicz. Następnie uraczono nas ‘Symfonią koncertującą na obój, klarnet, fagot i waltornię Es-dur KV 297 b’. Po przerwie wróciliśmy, aby posłuchać ‘II Symfonii D-dur op. 73’. Wszyscy uwieńczyliśmy występ gromkimi brawami.

Po całym aktywnie spędzonym dniu, napełnieni pozytywną energią, opuściliśmy Rzeszów. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego wyjazdu z nadzieją, iż będzie on równie owocny. 

[nggallery id=68]

Dodaj komentarz